خودسازی

images

صفحه خودسازی به پیشنهاد آقای محمود سیاوش باز شد و امید است مورد توجه و استفاده کاربران قرار گیرد .

برای معرفی بهتر موضوع  ،  لازم بود متن در خور و شایسته ای به عنوان مقدمه نگاشته شود ، لذا  دوست گرامی ما اقای نادر وطنخواه تربه بر با اشتیاق این مهم را عهده دار شدند و آنچه در زیر می خوانید حاصل لطف ایشان به این حقیر و سایت آبکنار ما است.

آقا محمود و آقا نادر ، ممنونم از شما

 

خودسازی و مفاهیم مرتبط

حسب الامر دوست و برادر گرامی جناب طاهری سطور زیر در زمینه خودسازی تدارک و تقدیم مخاطبین گرامی سایت وزین آبکنار ما میگردد، امید است که مورد رضایت خالق و مقبول طبع بلند عزیزان واقع گردد.

در بحث خودسازی دو مقوله اساسی مورد توجه بوده و علاقه مندان به این مبحث باید جهت اشراف به موضوع عنایت کافی به این دو مقوله داشته باشند.

الف)موضوع خودسازی:

موضوع اصلی خود سازی در مباحث اخلاقی و به طور کلی، موضوع اصلی دین، روح و بعد معنوی انسان است، نه بدن مادی او؛ زیرا این وظیفه علوم زیستی و طبیعی است که در مورد ساختار و کیفیت، رشد، بیماری های بدن و درمان آنها مطالعه و تحقیق نمایند. بدن، در این میدان، صرفا به عنوان ابزاری تحت اختیار و فرمان روح به کار گرفته می شود.

اگر انسان بعد مجرد و روح نداشت، چندان به دین نیاز مند نمی شد، بدن انسان مادی است وبرای رفع نیازها یش به دانش تجربی و طبیعی نیاز دارد، اینگونه دانش در خود طبیعت یافت می شود و آدمی قادر است با ابزار حس، مقایسه، آزمایش و علوم دانشگاهی، به رفع نیازهای دانشی خویش بپردازد، ولی روح انسان مجرد است و سامان دادن به حیات مجرد روحانی انسان، نیاز به دانش و بینش معنوی دارد، اینگونه آگاهی، با ابزار طبیعی تحصیل نمی شود و نیازمند به عقل، وحی و ابزار فرا طبیعی است.

یاد خدا هم آغوش یاد خود است و یاد خود حقیقی، یاد خداوند را در پی دارد ، کسی که خدا را به فراموشی سپارد ، خود را فراموش کرده و فراموشی خود، مستلزم از یاد بردن خداوند و معبود هستی است. قرآن کریم می فرماید: ولا تکونوا کالذین نسوالله فانسیهم انفسهم. و مانند آنانی مباشید که خدای را به فراموشی سپردند، پس در نتیجه خویش را فراموش کردند. (حشر، ۱۹) و در روایات فراوانی آمده است که : من عرف نفسه فقد عرف ربه.

ب) معنای خودسازی:

برای فهم معنا و مفهوم خود سازی لازم است ابتدا تصور درستی از خود داشته باشیم. هویت واحد انسانی در ابتدای تکوین و نشو و نمو چیزی جز استعداد نیست، انسان از این دیدگاه، مجموعه ای از توانایی ها و استعدادهای فراوانی است که در طول زندگی باید به فعلیت و شکوفایی برسند.

  بنابراین خود سازی؛ یعنی فراهم آوردن زمینه برای پرورش استعداد های درونی خود و به ظهور و فعلیت رساندن امکانات بالقوه ای که خدای متعال در فطرت انسان قرار داده است.

به عبارت دیگر خود سازی مجموعه فعالیت های اصلاحی و سازنده ای است که انسان به صورت منظم و برنامه ریزی شده بر روی نفس خود اعمال می نماید تا در نتیجه آن به کمال حقیقی نایل و از لذت سعادت در دنیا و آخرت بر خوددار گردد.

خود سازی به معنی متوقف ساختن فعالیت ها و توصیه به اینکه انسان فقط به روح خود بپردازد و با عزلت نشینی و گوشه گیری فعالیت های اجتماعی خود را متوقف نماید نیست، غرض از این بحث آن است که بدانیم چگونه کوشش های علمی و عملی خود را تنظیمنماییم و آنها را به چه سویی سوق دهیم تا در رسیدن به کمال حقیقی و فلاح و رستگاریموثر باشند. 

با احترام : نادر وطنخواه تربه بر۲۰ /۲/۹۲

 

 

121 دیدگاه در “خودسازی”

 1. مدیریت محترم سایت جناب طاهری عزیز سلام.لطفا”بفرمایید چرا بانوی محترمه،سرکار خانم فریده قربان نژاد چند روزیست غایب هستند و خبری از ایشان نیست!آیا مشغول رتق و فتق امور جشنواره هستند؟

 2. با سلام و عرض تبریک این روز فرخنده به همه گان به ویژه پدران عزیز
  در ابتدا “با آرزوی سلامتی پدری که طعم پدر داشتن را نچشید، اما برای خیلی ها پدری کرد” (یکی از آن دسته افراد پدر عزیز خودم )
  در ادامه ی نکات آورده شده هفته پیش در موضوع خودسازی و با هدف دستیابی به آرامش در زندگی پرمشغله مان، نکاتی چند اقتباس شده از مراجع روانشناسی تقدیم میگردد:
  ۲۶- گاه‌ گاهی‌ به‌ فکر تزکیه‌ نفس‌ خود باشید.
  ۲۷- به‌ دیگران‌ کمک‌ کنید.
  ۲۸- از قضاوت دست بکشد تا آرامش را تجربه کنید.
  ۲۹- نعمت‌هایی‌ را که‌ خداوند به‌ شما داده‌، بشمارید.
  ۳۰- عادت کنید همیشه حتی وقتی عصبانی هستید عاقبت تصمیمتان را در نظر بگیرید.
  ۳۱- کسی که برای آبادانی می کوشد جهان از او به نیکی یاد می کند.
  ۳۲- نتیجه گیری سریع در رخدادهای مهم زندگی از بی خردی است.
  ۳۳- همیشه توان این را داشته باشید تا از کسی یا چیزی که آزارتان می دهد به راحتی دل بکنید.
  ۳۴- در طول‌ کار هر وقت‌ احساس‌ خستگی‌ کردید، قدری‌ استراحت‌ کنید.
  ۳۵- احساسات‌تان‌ را با دوست‌ یا همسر و شریک‌زندگی‌ خود در میان‌ بگذارید.
  ۳۶- آدمهای بزرگ شرایط را خلق می کنند و آدم های کوچک از آن تبعیت می کنند.
  ۳۷- آنان که تجربه های گذشته را به خاطر نمی آورند محکوم به تکرار اشتباهند.
  ۳۸- آدمهای موفق به اندیشه هایشان عمل می کنند اما سایرین تنها به سختی انجام آن می اندیشند.

  موفق باشید

 3. خود آگاهی ،توانایی شناخت خود و آگاهی از خصوصیات ،ویژگی های مثبت و منفی،توانایی ها و نا توانایی هاست.این که شما چه شخصیتی دارید،این که به چه صورت خود را به دیگران می نمایانید،این که بیشتر اهل معاشرت هستید یا خلوت این که چه چیز های شما را از کوره به در می برد و بسیاری دیگر از موارد همگی جزء خود شماست و آگاهی به این موارد شرط لازم ایجاد تغییر است.

  فلسفه مهارت خود آگاهی این نیست که چگونه بودن را برای فرد مشخص کند،بلکه هدف اصلی این است که فرد با تعمق به تمامی ویژگی های خود نگریسته و خود تصمیم بگیرد که چگونه باشد.فراموش نکنیم که شرط هر نوع تغییر در فرد ،نیاز به تغییر است.

  مواجه شدن با دنیای واقعی خود ،کار سختی است ولی برای تبدیل شدن به یک فرد با کفایت کاملا ضروری است .اقرار به این واقعیت که چگونه آدمی هستید این امکان را به شما می دهد تا مسئوولیت رشد فردی و سرنوشت خود را بدست گیرید.

  با تشکر

 4. آری خودسازی راهیست بسوی خداشناسی .تفسیری ازقران مجیددارم که ازخوجه عبدالله انصاری است .دوست دارم گاهی نکاتی ازآن تفسیر برای هم وطنانم بنویسم چون تفسیرش دورازهرگونه سیاست بازیست.میگوید الهی آنراکه بخواهی ،آب درجویش روان است،وآنراکه نخواهی بی درمان است…….الهی،یقینی ده که دراو شک وریانباشد. من ازخدامی خواهم همه مارا هدایت فرمایدبه سوی خودشناسی. موفق باشید

 5. مردم همیشه اوضاع و احوال را مقصر می دانند.مردمی که در این دنیا موفق می شوند ،افرادی هستند که بر می خیزند و اوضاع و احوالی را که می خواهند جستجو می کنند و اگر نیابند،آن را می سازند.

  با تشکر از مدیریت سایت

 6. سلام
  امام علی علیه السلام فرموده اند :مبادا ازخودت راضی باشی ،که ناراضیان ازتو زیاد میشوند.واقعا بجافرموده این را بارها خودم تجربه کرده ام

 7. سلام
  امام علی(ع)عاقلترین (آگاهترین) مردم کسی است که ازحوادث روزگارتعجب نکند. نمی دانم من عاقل نیستم ویا این حدیث جعلیست ویامردم فراموشکارند.من که تعجب کردم ازانتخاب مردم ابکنار ! !!!شماچطور؟

 8. به نام خدا
  همانا خداوند نیکو سرشت
  تن آدمی از غم و گِل سرشت
  بدو جای داد در سرای بهشت
  براند از بهشتش همی سرنوشت
  به زندان خاکی گرفتار شد
  که گر بگسلد از بدی و پلشت
  بگو ای خردمند فرزانه خو
  به آن آدمیزادگان بهشت
  که از آدمی هر چه ماند به خشت
  نباشد به جز نام نیکو و زشت
  (مهر ماه ۷۶ موسی زاد آبکناری)

 9. محبوبه جانم
  سلام. شعرت خیلی قشنگ است. به قشنگی گل لطیفی که بالای سرت جا گرفته (در عین حالی که آهنگ مارش گونه اش اشعار فردوسی بزرگ را بخاطرم می آورد). و مرا ببخش که زودتر از این نشد و نتوانستم با تو در این باب کلامی بگویم…
  در شعر اولی که در روز مادر به سایت هدیه کردی در پاسخ به آقای ابوالمعصومی نوشتم “امید است که ایشان(محبوبه خانم) به شکوفایی برسند”. خاطرم هست که با لبخند بسیار عاقلانه ای گفتند: به شکوفایی برسند؟ ایشان هم الان در همین نقطه هستند…
  بنابر این خواهشم این است که مردمت را و همه ما را به اشعارت مهمان کنی.
  شب گذشته دیر هنگام از دوندگی فرساینده روز با تو گفتم این را و پاسخ دادی به چه مناسبت بفرستم؟ می گویم دوست من- مناسبت نمی خواهد. به مناسبت زنده بودن. به مناسبت زنده نگاه داشتن. چه مناسبتی بهتر از این جمع و بهتر از با هم بودن؟
  در تمام مدتی که این برگه افتتاح شد یکبار نوشته خانم فاطمه ر. آبکنار و یکبار شعر شما مرا به نوشتن واداشته. لطفا ببین که اشعارت جا دارد برای مهمانی چشمهای آبکنار ما.
  دوستدار تو- فریده

 10. فریده جان سلام
  از اینهمه اظهار لطفت شرمسارم . از اینکه همیشه در این راه مشوقم بودی از تو سپاسگزارم و بهترینها را برایت آرزومندم .سروده ای را تقدیمت میکنم :
  در دل ما چون نمی گنجد به غیر از یاد دوست
  زندگی در چشم ما آری فریبا و نکوست
  هر کجا باشیم و هر جا گر رسیم
  یاد یاران چون شرابی در سبوست

  ……………………………………………………
  در اینجا هم از مدیر سایت جناب آقای طاهری و هم از جناب آقای سیاوش کمال تشکر را دارم.
  با کمال احترام موسی زاد آبکناری

 11. سلام
  امام علی(ع):هرچقدر میتوانید در روز قرآن بخوانید.راست میگوید،حداقل راجب اکثریت که این روزها حرف اول رامیزنند بخوانید.

 12. به نام آنکه هستی از اوست
  (آئین معرفت)
  آنکه چون همسفر دیرین بود
  آه جانسوز دل مسکین بود
  آنچه خواهد ز خدا می دانم
  آنچه آمد به لبم آمین بود
  در بر باد صبا می گریم
  چون دل گمشده ام غمگین بود
  با همه رنج ومرارت فرهاد
  باز هم در نظرش شیرین بود
  عشق زنجیر محبت باشد
  هر که را معرفتش آئین بود
  (فروردین۷۷موسی زاد آبکناری)

 13. سلام
  میخواستم ضرب المثل بنویسم. اما نصیحت آقا فرزاد وآقای دکتروهمچنین صبوری شما بزرگوارمرابیادبیتی ازحافظ انداخت که فرموده:
  آسایش دوگیتی تفسیر این دوحرف است/بادوستان مروت بادشمنان مدارا.
  شادباشید

 14. سلام
  رسول الله فرموده اند:هیچکس حقیقت ایمان راکامل نمیکند مگراینکه جدال لفظی رارهانمایدهرچندحق بااوباشد.آقارضا بایدبه کلام رسول الله احترام گذاشت وازآن نهایت استفاده رانمود.شادباشید

 15. با سلام
  چند جمله حکمت آمیز:
  ۱-تشویق ها،رویاها،آه ها،آرزوها،اشک ها،از ملازمان جدایی ناپذیر سلسله مراتبی هستند به نام زندگی.
  (لارو شفوکو)
  ۲-دنیا کتابی است بسیار جامع ولی برای افرادی که نمی توانند آن را بخوانند فایده ای نخواهد داشت.
  (پاتریک هانری)
  ۳-رفاقت با چاپلوسان ،ریاکاران،یاوه گویان،ترسویان،فینالی جز رسوایی ندارد.
  (کنفوسیون)
  ۴-شکسپیر باحکمت همیشگی اش در چند کلمه نصیحت آمیز فراموش نشدنی زیر،رابطه انسان با انسان را خلاصه میکند.
  همه را دوست بدار ولی بر یک عده معدود اعتماد داشته باش،به هیچکس بدی نکن ،برای دشمنت از نظر توانایی و قدرت نه فایده،قابلیت داشته باش،از دوست خود که زیر کلید زندگی است حفاظت کن.برخاموشی نظارت کن ولی هرگز مگذار جلوی سخنت گرفته شود.
  با تشکر فراوان موسی زاد آبکناری

 16. آقای طاهری عزیزقربانت شوم
  چرا هربارپیام میفرستیم باتاخیر درروندارسال روبرو میشویم؟فکرکنم هنوز سایتمان کامل نیست .چون هرباربرای پیام جدید ادرس ونام رابایددوباره ثبت نمود.شرمنده اخلاق ورزشیت

 17. وقتی میخواهید احساسات حقیقی شنونده خود را دریابید
  درست در صورت وی بنگرید
  چون او میتواند کلمات را در فرمان خود داشته باشد
  ولی قیافه و چهره به این آسانی
  در فرمان او قرار نمیگیرد.
  (فیلد)
  ……………….

  قدمی که پس از ترسیدن برداشته میشود
  گام های شجاعت نام دارد

  ………………………….

  کبوتر نباش که در دل آسمان پرواز کنی
  آسمان باش تا کبوتری در دلت پرواز کند

  ………………………

  تنهایی خودت را مقدس بدار
  تا زمانی که مقدس تر از آن نیافته ای
  در تنهایی خودت بمان.

  …………………………………………………………….

  عید همگی مبارک

 18. سلام
  امام باقر(ع) خطاب به فرزندشان :فرزندم حقیقت راتحمل کن هرچندتلخ باشد.خوب شدازبغل گوشمان دررفت باما نبود بافرزندش بود!!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب فرهنگی خطه زیبای آبکنار

error: Content is protected !!