خودسازی

images

صفحه خودسازی به پیشنهاد آقای محمود سیاوش باز شد و امید است مورد توجه و استفاده کاربران قرار گیرد .

برای معرفی بهتر موضوع  ،  لازم بود متن در خور و شایسته ای به عنوان مقدمه نگاشته شود ، لذا  دوست گرامی ما اقای نادر وطنخواه تربه بر با اشتیاق این مهم را عهده دار شدند و آنچه در زیر می خوانید حاصل لطف ایشان به این حقیر و سایت آبکنار ما است.

آقا محمود و آقا نادر ، ممنونم از شما

 

خودسازی و مفاهیم مرتبط

حسب الامر دوست و برادر گرامی جناب طاهری سطور زیر در زمینه خودسازی تدارک و تقدیم مخاطبین گرامی سایت وزین آبکنار ما میگردد، امید است که مورد رضایت خالق و مقبول طبع بلند عزیزان واقع گردد.

در بحث خودسازی دو مقوله اساسی مورد توجه بوده و علاقه مندان به این مبحث باید جهت اشراف به موضوع عنایت کافی به این دو مقوله داشته باشند.

الف)موضوع خودسازی:

موضوع اصلی خود سازی در مباحث اخلاقی و به طور کلی، موضوع اصلی دین، روح و بعد معنوی انسان است، نه بدن مادی او؛ زیرا این وظیفه علوم زیستی و طبیعی است که در مورد ساختار و کیفیت، رشد، بیماری های بدن و درمان آنها مطالعه و تحقیق نمایند. بدن، در این میدان، صرفا به عنوان ابزاری تحت اختیار و فرمان روح به کار گرفته می شود.

اگر انسان بعد مجرد و روح نداشت، چندان به دین نیاز مند نمی شد، بدن انسان مادی است وبرای رفع نیازها یش به دانش تجربی و طبیعی نیاز دارد، اینگونه دانش در خود طبیعت یافت می شود و آدمی قادر است با ابزار حس، مقایسه، آزمایش و علوم دانشگاهی، به رفع نیازهای دانشی خویش بپردازد، ولی روح انسان مجرد است و سامان دادن به حیات مجرد روحانی انسان، نیاز به دانش و بینش معنوی دارد، اینگونه آگاهی، با ابزار طبیعی تحصیل نمی شود و نیازمند به عقل، وحی و ابزار فرا طبیعی است.

یاد خدا هم آغوش یاد خود است و یاد خود حقیقی، یاد خداوند را در پی دارد ، کسی که خدا را به فراموشی سپارد ، خود را فراموش کرده و فراموشی خود، مستلزم از یاد بردن خداوند و معبود هستی است. قرآن کریم می فرماید: ولا تکونوا کالذین نسوالله فانسیهم انفسهم. و مانند آنانی مباشید که خدای را به فراموشی سپردند، پس در نتیجه خویش را فراموش کردند. (حشر، ۱۹) و در روایات فراوانی آمده است که : من عرف نفسه فقد عرف ربه.

ب) معنای خودسازی:

برای فهم معنا و مفهوم خود سازی لازم است ابتدا تصور درستی از خود داشته باشیم. هویت واحد انسانی در ابتدای تکوین و نشو و نمو چیزی جز استعداد نیست، انسان از این دیدگاه، مجموعه ای از توانایی ها و استعدادهای فراوانی است که در طول زندگی باید به فعلیت و شکوفایی برسند.

  بنابراین خود سازی؛ یعنی فراهم آوردن زمینه برای پرورش استعداد های درونی خود و به ظهور و فعلیت رساندن امکانات بالقوه ای که خدای متعال در فطرت انسان قرار داده است.

به عبارت دیگر خود سازی مجموعه فعالیت های اصلاحی و سازنده ای است که انسان به صورت منظم و برنامه ریزی شده بر روی نفس خود اعمال می نماید تا در نتیجه آن به کمال حقیقی نایل و از لذت سعادت در دنیا و آخرت بر خوددار گردد.

خود سازی به معنی متوقف ساختن فعالیت ها و توصیه به اینکه انسان فقط به روح خود بپردازد و با عزلت نشینی و گوشه گیری فعالیت های اجتماعی خود را متوقف نماید نیست، غرض از این بحث آن است که بدانیم چگونه کوشش های علمی و عملی خود را تنظیمنماییم و آنها را به چه سویی سوق دهیم تا در رسیدن به کمال حقیقی و فلاح و رستگاریموثر باشند. 

با احترام : نادر وطنخواه تربه بر۲۰ /۲/۹۲

 

 

121 دیدگاه در “خودسازی”

 1. سلام
  وظیفه است .ازخداوند میخواهم که روزی یکی ازاینهایی راکه مینویسم عملی کنم
  امام علی (ع)باکسی که خوبیهایت رامی پوشاندوعیبهایت راآشکارمیکند برادری نکن.البته کسی که دربین مردم این کارراانجام دهد دشمن است وگرنه دوست آیینه دوست است وآینه عیب آدم رابه آدم نشان میدهد.

 2. سلام
  حضرت امام صادق(ع)
  ازکسی که خیرخواه توست و تو را می گریاند پیروی کن
  ازکسی که نسبت به تو دغلکاراست وتورا می خنداند پیروی نکن
  ای وای چرااین دوتا حدیث یادم میرود؟

 3. سلام
  حضرت امام محمدباقر(ع)
  چهارچیز ازگنجهای نیکوکاریست
  ۱پنهان داشتن حاجت
  ۲-صدقه پنهانی
  ۳-نهان داشتن درد(منظورش آه وناله پیش مردم است نه اینکه ازپزشک پنهان کنیم)
  ۴-نهان داشتن معصیت

 4. با سلام
  دو نوع قدرت خیلی لذت بخش است:
  ۱-توان در بخشیدن دیگران علیرغم قدرت داشتن
  ۲-توان در پوشش عیوب و خطای دیگران یا ستار العیوب بودن
  امتحان کنید خواهید دید هیچ لذتی برابر با این تواناییها وجود ندارد.

 5. سلام
  بایدعرض نمایم که چندروزی غیبت داشتم،که به علت کاراداریست شرمنده .ولی این چندروزدرباب خودسازی بانگ مرغی برنخواسته.خداوندمیفرمایدهمدیگررا مسخره نکنیدوبرروی همدیگراسم(مسخره وار) نگذاریدکه گناهیست بزرگ.یاعلی

 6. سلام
  امیرمومنان علی (ع)
  میفرماید: وقتی شکمها از خوراکهای مباح انباشته گردد ، دل از دیدن خیر و صلاح کور میشود.

 7. سلام
  امام علی(ع)
  ازبه زبان آوردن کلمات زشت برحذرباش چراکه فرومایگان راگردتوجمع میکند.وانسانهای شریف راازتودور

 8. سلام
  ای خوشا مستانه سر در پای دلبر داشتن .ایکاش از محرم می آموختیم .سوختن بگداختن چون شمع بزم افروختن و از حسین علیه السلام یاد می گرفتیم که با هدف خودسازی زیر شمشیر غمش رقص کنان باید رفت. فتح عالیترین درجه توسط مولای آزادگان بر همه آزاد مردان مبارک باد.

 9. سئوال یک طلبه و جواب علامه طباطبایی
  درخواست طلبه
  درخواستی که از شما دارم برای من بفرمایید بدانم به چه اعمالی دست‏بزنم تا بر نفس مسلط شوم و این طلسم شوم را که همگان گرفتار آنند بشکنم و سعادت بر من حکومت کند؟
  یادآور می‏شوم نصیحت نمی‏خواهم و الا دیگران ادعای ناصحیت فراوان دارند.دستورات عملی برای پیروزی لازم دارم. همان گونه که شما در تحصیلات خود در نجف پیش استاد فلسفه داشتید، همان شخصی که تسلط به فلسفه اشراق داشت. (مسموع است).
  باز هم خاطرنشان می‏سازم که نویسنده با خود فکر می‏کند که شفاها موفق به پاسخ این سؤال نمی‏شود. وانگهی شرم دارم که بیهوده وقت گرانمایه شما را بگیرم. لذا تقاضا دارم پدرانه چنانچه صلاح می‏دانید و بر این موضوع می‏توانید اصالتی قائل شوید مرا کمک کنید. در صورت منفی بودن، به فکر ناقص من لبخند نزنید و مخفیانه نامه را پاره کنید و مرا نیز به حال خود وا گذارید. متشکرم.
  امضا۲۳/۱۰/۱۳۵۵

  جواب علامه
  السلام علیکم
  برای موفق شدن و رسیدن به منظوری که در پشت ورقه مرقوم داشته‏اید لازم است همتی برآورده، توبه‏ای نموده، به مراقبه و محاسبه پردازید. به این نحو که هر روز که طرف صبح از خواب بیدار می‏شوید قصد جدی کنید که در هر عملی که پیش آید رضای خدا – عز اسمه – را مراعات خواهم کرد. آن وقت در سر هر کاری که می‏خواهید انجام دهید نفع آخرت را منظور خواهید داشت، به طوری که اگر نفع اخروی نداشته باشد انجام نخواهید داد، هر چه باشد. همین حال را تا شب، وقت‏خواب ادامه خواهید داد و وقت‏خواب، چهار پنج دقیقه‏ای در کارهایی که روز انجام داده‏اید فکر کرده، یکی یکی از نظر خواهید گذرانید. هر کدام مطابق رضای خدا انجام یافته شکری بکنید. و هر کدام تخلف شده استغفاری بکنید. این رویه را هر روز ادامه دهید. این روش اگر چه در بادی حال سخت و در ذائقه نفس تلخ می‏باشد ولی کلید نجات و رستگاری است. و هر شب پیش از خواب اگر توانستید سور مسبحات یعنی سوره حدید و حشر و صف و جمعه و تغابن را بخوانید و اگر نتوانستید تنها سوره حشر را بخوانید و پس از بیست روز از حال اشتغال، حالات خود را برای بنده در نامه بنویسید. ان شاء الله موفق خواهید بود. والسلام علیکم.
  محمد حسین طباطبایی

 10. سلام
  آقا نمیدانی مردم امروز چه جانفشانیها نموده اند برای امام زمان به به به !!!!!!
  غیر از شربت و کیک و بستنی و ترافیک چفنگ وار چند کیلومتری ناموسشان نیز با لباسهای خیلی جالب و تماشایی ،از هرطرف ورقلمبیده و موهای افشان در اوج آزادگی برای امام زمان جانفشانی کردند به به به چه ترقه های گنده گنده .خوشبحال امام زمان چه سربازان باحالی داره. طفلکی امام حسین همین یاران امروزی چند ماه دیگه ترقه رو قایم میکنند و با لباس مشکی میشن یار امام حسین برای آزادگی چشم چرانی میکنند
  .ای خدا ای خدا بعد از حدوث جهان و این ملت ایران به چه کاری مشغولی؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب فرهنگی خطه زیبای آبکنار

error: Content is protected !!