سینرژی یا هم افزایی چیست؟

Synergy

 کارکرد جمع دو یا چند نفر که برای رسیدن به هدفی مشترک، یکدیگر را یاری می دهند، همواره بیش از مجموع کارکرد تک تک آنهاست. گروه های موسیقی مثال خوبی برای سینرژی هستند. صدای مجموعه سازها، که هماهنگ با یکدیگر نواخته می شوند، احساس خاصی را در ذهن شنونده پدید می آورد که صدای تک تک آلات موسیقی به تنهایی، آنرا ایجاد نمی کند. در مقابل اگر حتی یکی از اعضای گروه، نتواند خود را با سایرین هماهنگ سازد، نه تنها کارخود را از بین می برد، بلکه کار کل گروه را نیز بی ارزش می سازد.

راز سینرژی (Synergy) در انرژی نهفته در پیوندهای درون سیستم است. اگر ارتباطات بین اجزای سیستم ها به خوبی تعریف و پیاده سازی شوند، می توانند سبب افزایش کارکرد کل سیستم شوند. با به اشتراک گذاشتن تجربه و دانش تک تک اجزای گروه، عنصر دانایی جدیدی تشکیل می شود که تا پیش از آن هرگز وجود نداشته است. چگونگی انتخاب اجزای گروه، به عنوان یک سیستم و تعیین ارتباط آنها، بسیارمهم و تعیین کننده پیروزی یا شکست گروه است.
بر گرفته از منابع اینترنتی

کانال آبکنار ما

5 دیدگاه در “سینرژی یا هم افزایی چیست؟”

 1. جناب طاهری گرامی خسته نباشید
  حقیقتا مطالب ارزشمندی را به بحث می گذارید که نمی توان به راحتی از کنار آن گذشت و جدا لایق وقت گذاشتن است تا در یک میزگرد مجازی مورد مباحثه و تبادل آرا قرار گیرد ، زیرا از دل پرداختن به چنین سوژه هایی ،دانایی ، آگاهی و خودسازی و همچنین بینش صیحیح فردی در قبال شناخت خود و مسوولیت فرد در قبال اجتماع ظهور می یابد. مثلا در همین محبث اگر فرد با خود آگاهی و تعقل کامل جایگاه خود را در یک حرکت جمعی بپذیرد و سپس به تحقیق آنرا بشناسد بهتر می تواند مسوولیت واگذار شده به خود را به معرض عمل برساند و در نهایت با زده مطلوب تری داشته باشد در نتیجه آن حرکت جمعی هم به بار بنشیند اما چیزی که همواره در چنین مواردی فکر بنده را به خود مشغول می کند این است که چرا افراد جوامع عقب مانده اصولا حاضر به پذیرش نقش یک جز از کل را نیستند و همواره در صدد بدست آوری جایگاه رهبر گروه هستند بی آنگه برای دریافت چنین جایگاهی تجربه و دانش و توانایی لازم را داشته باشند.مثلا بجای آنکه بپذیرند که نوازنده ی یک ساز در یک گرو ارکستر باشند بیشتر در تلاشند که رهبر آن گروه باشند.گویی بیشتر مایل هستند که فردیت آنها به چشم بیاید تا توانایی آنها در هماهنگی با یک گروه.و بدین سان است که پروژه های جمعی در کشوری مثل ایران هرگز به سرعت و دقت به انجام نمی رسد.حال آیا نقطه ضعف در کمبود هویتی است که افراد در جوامع جهان سومی دارند یا اعتماد به نفس کاذب بر آمده از جهل ،قابل بررسی است.
  موفق باشید و پایدار

  1. جناب شفیع زادۀ عزیز سلام،
   باعث خوشحالی است که مطالب ارائه شده مورد توجه شماست ، برای برگزاری میزگرد مجازی در اینجا یا هر مرکز دیگر در اختیار شما هستم.
   علل و عوامل فردگرایی و چگونگی توسعۀ کار جمعی از موضوعات است که همیشه مورد توجه جامعه شناسان و روان شناسان بوده است.
   عرض کنم که فردگرایی همیشه مزموم و حرکت جمعی همیشه مفید نیست.
   مثال : تحقیقات نشان داده است که مصرف آب و برق و گاز یا به عبارت دیگر اتلاف هر یک آن ها در آپارتمان هایی که یک کنتور مشترک دارند از آپارتمان های مشابه که واحد ها دارای کنتور مستقل هستند ، به مراتب بیشتر است.
   همچنین تلاش برای بدست آوردن جایگاه رهبر گروه از راه های درست یا به اصطلاح بلندپروازی نه تنها بد نیست بلکه توصیه شده نیز هست مشروط بر آنکه هدف خود را از راه های انسانی و تحت ضابطه پیگیری کنند
   بطور کلی اقدامات زیر می توانند استعداد و توانایی های فرد را در خدمت گروه قرار دهند:
   – آموزش
   – استاندارد سازی
   – مدیریت
   – کنترل

   یکی از کارهایی که می تواند به ما کمک کند تا معایب و نواقص خود را بشناسیم و سپس به رفع آن ها اقدام کنیم ، مطالعۀ کتاب ” جامعه شناسی خودمانی ” و منابعی که استاد شکوری معرفی کرده اند ، می باشد.
   یا علی

 2. با سلام و عرض ادب

  واقعا سایت خوبی دارید. من از مطالب راجع به سینرژی شما استفاده می کنم.
  می شه بیشتر راجع به سینرژی و لازمه ی اون و فردگرایی توضیح بدید؟

  ممنون می شم.

 3. دوست عزیزم سلام
  به گمان من سینرژی یا هم افزایی و یا کار تیمی چیز بدی نیست . اصلا سی نر ژی در یک جریده یا دریک سایت یا مثلا همین سایت آبکنار ما ( البته من نظر خودم را می گویم و نظر مدیریت سایت و دو ستان محترم است ) زمانی میسر است که اید ئو لوژی در سی نر ژی دخالت نداشته باشد . به پندارمن کار گروهی یا تیمی در یک جامعه بسته آب در هاون ( هاونگ ) کوفتن و باد به غربال پیمودن است . در سینرژی اگر حرکت معطوف به قدرت باشد ، قدرت را تایید می کند و منتقدین را انکار. یا اگر قدرت حاکم را نفی کند و مبارزان را تایید و قطعا در وضعیت موجود ،کار سایت با کرام الکاتبین است . اما فرد گرایی یا فرد باوری ( فرد پرستی منظورم نیست ) نظریه ی سیاسی و اخلاقی ی که سود جویی فرد به خودی خود به سود کلی جامعه می انجامد . البته این نظریه هم به جامعه ای آزاد تکیه می کند . و نظارت دولت را هنگامی لازم می شمارد که مقصود از آن آزادی عمل برای فرد باشد. ( که البته در اینجا خبری نیست و ان شاء الله در ست خواهد ). باید بگویم که بعضی ها فرد گرایی را اغلب به معنای بد بکار برده اند . و فر د گرایان را به معنای رهایی فرد از قید وظایف اجتمایی و نفس پرستی آزادانه گرفته اند. اما این طور نیست . چرا که بسیاری از نویسندگان ، کار فرد گرایی را در برابر جامعه باوری یا سوسیالیسم نهاده اند و آن را عنوانی برای دفاع از حقوق و آزادی های اساسی فرد ساخته اند که سوسیالیسم نابود کننده آنهاست .
  ۲۸ آذر ماه ۹۳ فرامرز شکوری

 4. جناب شکوری ، سلام
  تشکر می کنم بابت پاسخ تان به مهمان جدید “بانو”
  چنانچه مشخص است Synergy از دو قسمت تشکیل شده ، Syn به معنی “با هم” و ergy به مفهوم “کار و تلاش” هستند ، بنابراین Synergy یعنی ” با هم کار کردن یا تلاش گروهی”
  با این ترجمه می توان دریافت که سینرژی در هر فعالیتی که بیش از یک نفر شرکت دارند اتفاق می افتد و این بدان معنی است که سینرژی فقط در یک حوزه و آن هم فقط در حوزۀ سیاسی کاربرد ندارد.
  سینرژی در مدیریت استراتژیک ، یک مبحث بسیار مهم و تأثیر گذار است که با شناخت عناصر رفتاری و توانایی های فردی و هدایت آن ها بسوی کار جمعی ، ارزش افزوده ای به مراتب بیشتر از حاصل جمع کارایی افراد گروه تولید می کند.
  سینرزِی یا هم افزایی حاصل همپوشانی اعضای یک گروه ، خانواده یا همکاران می باشد.
  نکتۀ آخر اینکه فردگرایی فی نفسه مردود نیست و تا زمانی که تحت کنترل باشد قهرمان ساز و در غیر اینصورت شیطان پرور است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *