درآمدزایی برای شهر آبکنار

jeld_edit(1)

به قلم آقای فتح الله شکوفه

محیط شناسان و اقلیم شناسناسان ، شهر شدن یک روستا را از منظر اقتصاد ، فرهنگ و موقعیت شهروندان مورد بررسی قرار می دهند و پیشنهاد شهر شدن آن را به مقامات وزارت کشور ارائه می نمایند .

اما روستای کهن و بی نظیر آبکنار هنوز اندر خم یک کوچه است و در چند و چون شهر شدن قرار نمیگیرد ، علت چیست ؟

روزی همراه رئیس برق بندرانزلی مهندس طراح بودم پرسیدند این ماهروزه کجاست ؟ عرض کردم همین جاده ، آن زمان خاکی بود و هیچگونه ساخت و سازی هم در ماهروزه نشده بود گفتم همین جاده را بگیرید و برویم ، رفتیم نهایت در ماهروزه از ماشین پیاده شدیم.

آب و هوا ، مردم سختکوش و زارعین فعال ماهروزه را مشاهده و با حالت تأثر فرمودند بیچاره طبیعت زیبای ماهروزه ، چرا اینجا متولد شدی؟ من برای بازدید به فرانسه و پاریس رفته بودم مرا جایی بردند که آنجا را مصنوعی ساخته بودند آن محل یک صدم آب و هوا و ظرفیت گردشگری این ماهروزه شما را نداشت به حقیقت سوگند از ربع ساعت بیشتر این انسان خردورز و نیک گرا هوای پاک ماهروزه را استشمام و خدا را شکر می کردند .

این خود یک موهبت الهی است که دست اندرکاران کشورمان بیایند با یک هزینه بازسازی و ایجاد منطقۀ گردشگری بین المللی برای آبکنار به ماهروزه ، ایجاد جاده حاشیه مرداب به دماغه ماهروزه ، کمربندی ماهروزه به پل غرابا ، یک پل دریایی از تازه بکنده به مرداب و وصل به جاده حاشیه مرداب و سپس جایگاه وصولی عوارضی سر دو پل که باعث تقویت اقتصاد میشود .

اینجا موضوع اقتصاد بخودی خود حل خواهد شد ، علمای اقتصاد متفق القولند که هر کجا اقتصاد سالمی وجود داشته باشند بدنبالش فرهنگ سالم و زندگی شهری خواهد بود . این توجه در مقامات و مسئولین ما بصورت نادیده و خفته است ، باید به مسئولین متعهد توجه داد که از بی درآمدی آبکنار پس از شهر شدن ترس نداشته باشید ، بیایید این پروژه ها را ایجاد کنید بعدا برآورد فرمائید که چطور میتوان یک روستا را تبدیل به شهر کرد .

آگاهان خردورز ما هنوز راه شهر شدن روستای بزرگ و کهن آبکنار را نشناخته اند مردم آبکنار بحق از نظر فکری همانند مردم شهرنشین بندرانزلی و صومعه سرا بلند نظر هستند ، همیشه خوب حرف میزنند و  خوب زندگی می کنند و از فرهنگ غنی هم برخوردارند ، سابقه کهن زیستی در بلاد گیلان هم دارند مردانشان افکار بلند و روشنی دارند و  زنانشان کوشنده هستند ، جوانانشان اهل منطق اند و شرایط جمعیتی هم فزون است ، اقتصاد نوینی و تولید کنندگان بی نظیری دارند.

بی توجهی و عدم برنامه ریزی اصولی مسئولین باعث عدم شهر گرایی آبکنار شده است ، بیایید با هم برای شهر شدن و سپس شهردار داشتن آبکنار بکوشیم و چون پهلوانان با تجربه با دولت مردان متعهدمان ایدۀ شهر شدن آبکنار را در برنامه فرهنگی روزانه مان پیاده نماییم .

به قلم : میرزا فتح الله شکوفه آبکنار 

3 دیدگاه در “درآمدزایی برای شهر آبکنار”

 1. با سلام محضر جناب شکوفه
  ضمن تبریک عید میلاد حضرت مهدی (عج) به محضر حضرتعالی و همه مردم زحمتکش منطقه
  جناب شکوفه گرامی، با تشکر از تشریح اهداف شهر شدن و پیش بینی راههای درآمد زایی برای آبکنار از مجضر جنابعالی تقاضامندم با بررسی کارشناسی و محاسبات مشخص فرمایید چه میزان یا درصدی از مردم آبکنار از این درآمدزایی منتفع و چه میزان از مردم باید تاوان این درآمدزایی و اثرات ناشی از افزایش غیر واقعی زمین و املاک را بپردازند؟
  آیا در مدینه فاضله شما(شهر آبکنار) اکثریت مردمی که در ماروزو ملک و زمین ندارند و نمی توانند سهمی از درآمد شهر داشته باشند دیده شده اند؟
  آیا در شهر شما برای اثرات مخرب ورود فرهنگ شهر نشینی به طبیعت بکر چاره ایی اندیشیده شده است؟
  آیا حضرتعالی و دیگر دوستان طرفدار شهر شدن ندیده اید همین تفکر شهر شدن و ایجاد منظقه گردشگری چه به حال و روز مناطق زیبایی مانند ماسوله و قلعه رودخان و…و… آورده است؟
  در پایان از تلاشهای بی شائبه حضرتعالی و جناب طاهری قدردانی مینمایم.

 2. برای درآمدزایی کسی اقدامی نموده؟ چرا افکارثابت شده اند؟
  آبکنارمنبع درآمدهای زیراست.سرمایه گذاران توجه کنند وفکربگذارند
  ۱-تولیدعلوفه وصاردرنمودن آن به مناطق کویری(یونجه وعلف هرز.سبوس برنج)
  ۲- تولیدآب تصویه به آسانی وصادربه شهرهای کم آب(فکرمیکنید مثلا آب دماوند ویا سبلان آب معدنی بوده وازدل کوه درمیآید؟)آب آبکناربه طورطبیعی نصف را ه رابرای تسویه طی نموده یعنی زیادهزینه برنیست
  ۳-تولیدبچه ماهی جهت فروش به تولیدکنندگان ماهی درشهرهای اطراف
  ۴-تولیدغذای دام وطیور به صورت صنعتی

  1. آقای سیاوش عزیز سلام،
   برای سرمایه گزاری شرایطی لازم است که در حال حاضر بعضی از آن ها فراهم نیست:
   ۱- نیروی کار در آبکنار و حومه کم و گران است.
   ۲- در اقتصاد ایران بخش های غیر تولیدی سود آورتر و امن تر است.
   ۳- برای اخذ مجوز و جذب منابع مالی هیچ تشکیلات اداری در منطقه مستقر نیست.
   ۴- ……
   ۵- ……

   قابل عرض است که بهره برداری از پتانسیل های منطقه نیز احتیاج به مدیریت غیر شعاری و دلسوز دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *