اولین تجربۀ سیگار کشیدن

اولین بار که سیگار کشیدم
بدون شک در دست گرفتن سیگار و روشن کردن و بر لب گذاشتن آن برای اولین بار، چیزی نیست جز احساس بزرگ شدن و یا بهتر است بگوییم تلقین بزرگ شدن ، اولین سیگار غالبا" در سنین نوجوانی و در خلوت یا به همراه دوست صمیمی و در هر حال بدور از چشمان پدر و مادر بر لب گذاشته می شود و سیگاری های آماتور برای خودنمایی ، بی دلیل و بدون کسب هیچگونه لذت و گاهی برای جوابگویی به حس کنجکاوی خود دست به این کار می زنند.

Smoking

حقیر نیز از این قاعده مستثنی نبودم و اولین بار در سن ۱۵ سالگی و به اتفاق صمیمی ترین دوستم (یادش بخیر) و با یک پاکت سیگار " مهر " و در جنگل های ماه روزه شروع کردیم و حاصل آن سرفه های متعدد ومتوالی ،  سرگیجه و دل بهم خوردگی بود.Cigaret
هر چند آن تجربۀ ناخوشایند باعث شد تا سال ها به دنبال سیگار نباشم ، اما تغییر مقطع تحصیلی و نیاز به جلب توجه در شرایط دور از خانواده ، پای سیگارهای وینستون دو خط و سه خط را به زندگی من باز کرد و ۱۴ سال در شکل های مختلف با من همراه شد.
سهمیۀ دو نوع سیگار پس از انقلاب بنام های " بهمن و آزادی " زمانی برقرار شد که در اثر ممنوعیت واردات ، سیگار نایاب و گران شده بود و استفاده از توتون و کاغذ برای آماده سازی سیگار تنها چارۀ آن دوره بود.
بر پایۀ تجربۀ شخصی اطمینان دارم که هیچ نصیحتی و نصیحت هیچ کسی در متقاعد کردن فرد سیگاری برای ترک سیگار کارساز نیست ، به جز آنکه خود به این نتیجه برسد که زمان ترک سیگار فرا رسیده است.
برای بعضی افراد ، سن وسال و برای تعدادی دیگر ، تأمین هزینه های دخانیات عاملی برای ترک سیگار است  و گروهی سلامتی خود و اشخاصی ملاحظات خانوادگی را دلیل کنار گذاشتن سیگار معرفی می کنند  و به هر حال شخصی که اراده می کند سیگار نکشد ، استدلال خوبی برای آن جور خواهد کرد و عکس آن نیز صادق است ، یعنی اگر ده ها مدرک و برهان مبنی بر مهلک بودن سیگار وجود داشته باشد ، هیچ تأثیری بر شخص سیگاری نخواهد داشت.
فرد سیگاری برای ادامه دادن عادت خود توجیهات عجیب و غریب می تراشد ، هم در شادی و هم در غم به سیگار پناه می برد.
روزی در دانشگاه گروهی از استادان رشتۀ پزشکی تصمیم می گیرند برای تأثیر گذاری بر دانشجویان سیگاری و تشویق آنان به ترک سیگار ، درب سالن تشریح را بر روی دانشجویان باز کنند و توجه آنان را به لکه های سیاه و آسیب های ناشی از دود سیگار بر روی ریۀ انسان ، جلب می کنند و الحق که این ترفند بر روی بعضی از دانشجویان هر چند موقت اثر گذار بود.
از قضا یکی از دانشجویان به محض خروج از سالن تشریح ، کنار دیوار بر روی زانو می نشیند و سیگارش را روشن می کند ، طبیعی است این عمل تعجب سایرین و حتی سرزنش بعضی از دانشجویان را در پی داشته باشد و لذا یکی از دوستانش وی را مورد مزمت قرار می دهد و ایشان در پاسخ می گوید:
– خیلی ناراحت کننده بود و این موضوع به یک سیگار نیاز دارد !
شخص سیگاری اگر بر عادت خود غلبه نکند ممکن است برای تأمین دود سیگار دست به هر اقدام مضحکی بزند ، هر چند استعمال سیگار بیشتر به یک عادت شباهت دارد تا به اعتیاد اما در زمانی که موجودی سیگار به اتمام می رسد ، شخص سیگاری ابتدا با درخواست از دیگران شروع می کند و سپس با سرک کشیدن به جیب پدر و برادر و مهمان به امید پیدا کردن یک نخ سیگار ادامه می دهد و اگر هیچیک از این اقدامات جوابگو نبود ، پک زدن به ته سیگار را که از زیرسیگاری و حتی از سطل زباله خارج می کند ، ترجیح می دهد. بارها دیده شده است که شخص سیگاری برای خرید چند نخ سیگار ، در هر شرایط آب و هوایی و در هر ساعت از شبانه روز از منزل خارج می شود در حالیکه همان شخص حاضر نیست برای نیازهای ضروری خود و خانواده به چنین فداکاری دست بزند. همین اشخاص در ماه رمضان ، در فضایی دود سیگار را به همراه هوای آلوده به حلق خود وارد می کنند که در ماه های عادی با گرفتن بینی خود وارد آن محیط می شوند.
ایزوله کردن سیگاری ها در مجامع عمومی و وسایل نقلیه خود در واقع نوعی رفتار تحقیر آمیز است اما سیگاری ها دوست دارند آنرا مثبت ارزیابی کنند.
سیگاری های مجرد پس از ازدواج و دودی های متأهل بعد از تولد فرزند  به این نتیجه می رسند که باید سیگار را ترک کنند و سیگاری های عاقل به سلامتی خود اهمیت می دهند و آن ها که بار مالی سیگار را در نظر می گیرند ، پس از مدتی به نقطه ای می رسند که ترک سیگار را ترجیح می دهند.
سیگاری های فیلسوف یا فیلسوف های سیگاری هر نوع عادت را اسارت می دانند و حلقۀ اسارت در برابر سیگار را به هر ترتیب از گردن خود باز می کنند.
در دورانی که اسیر سیگار بودم ، راه حل های زیادی را برای ترک سیگار امتحان می کردم ، در مقطعی فکر می کردم که به دست گرفتن پیپ یا چاق کردن قلیان می توانند به ترک سیگار کمک کنند چون آماده سازی آن ها کمی سخت تر از سیگار است .
کم کردن تعداد سیگار و یا خرید چند نخ بجای یک پاکت سیگار و یا محدود کردن استفاده از سیگار به سه وعده پس از غذا ، از جمله روش هایی بود که هیچیک افاقه نکرد.
 زمانی در این توهم بودم که اگر دستان خود را بجای سیگار با تسبیح مشغول سازم ، می توانم بتدریج از سیگار فاصله بگیرم اما پس از مدتی هم به سیگار و هم به تسبیح عادت کردم بنحوی که در دست گرفتن هر یک ، استفاده از آن دیگر را نیز طلب می کرد.
همین منطق پس از اندی به گونه ای دیگر نمود پیدا کرد و به تصور اینکه بجای سیگار از آدامس استفاده کنیم تا لب و دهان هوس سیگار نکنند و به جویدن مشغول باشند، ولی این تاکتیک هم راهگشا نشد و من و چند تن از دوستان را به هر سه معتاد کرد: آدامس ، سیگار و تسبیح
تجسم صحنه هایی که چند نفر در حال کشیدن سیگار و بازی با تسبیح هستند و به سرعت مشغول جویدن آدامس هستند ، برای من شبیه به فیلم های کمدی است و در آن زمان که چنین صحنه هایی خلق می شد ، ناخودآگاه گاوهای ماهروزه در نظرم تداعی می شد که لم داده و به نشخوار می پرداختند !
زرد شدن دندان ها و تغییر رنگ ریش و سبیل ، عوارض گوارشی از جمله سرطان مثانه و کم اشتهایی که همگی از پی آمدهای استعمال سیگار هستند ، انگیزه ای برای ترک سیگار در نگارنده نشدند.
آخرالامر تلنگر یک آرایشگردر سال ۷۱ پایان دهندۀ این عادت بد بود و آن لحظه ای بود که پس از پرت کردن سیگار وارد آرایشگاه شدم و به محض نشستن روی صندلی ، آرایشگر بدون مقدمه از من پرسید:
– زیاد سیگار می کشید؟
و این سؤال کافی بود که درک کنم بوی زنندۀ سیگار باعث نفرت و رنج دیگران می شود.

۱۳۹۳/۰۳/۱۸

4 دیدگاه در “اولین تجربۀ سیگار کشیدن”

 1. چند نکته از سیگاریها ،
  ۱- اشعار معروف را بنفع خود تغییر می دهند:
  آسایش دو گیتی ، تفسیر این دو حرف است
  قبل از غذا یه سیگار ، بعد از غذا یه سیگار
  ۲ – هر وقت بخواهم سیگار را ترک می کنم !
  ۳ – ترک سیگار کاری نداره ، تا حالا ۳۰ بار ترک کردم !
  ۴ – من اراده ترک کردن ندارم !
  ۵ – از ما دیگه گذشته !

  یک بار شاهد بودم که شخصی صرفه جویی حاصل از ترک سیگار را محاسبه می کرد و رندی بلافاصله به وی گفت : خوب شما در اثر ترک سیگار ۱۰ سال بیشتر عمر می کنید و بایستی خیلی بیشتر از این مبالغ را هزینه کنید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *