رضایت از تبدیل روستا به شهر

بررسی رضایتمندی ساکنان مناطق روستایی در تبدیل نقاط روستایی به شهر

پژوهشی از حمید برقی , یوسف قنبری و محمود سیف الهی

از اوایل دهه هفتاد با تغییر قوانین و معیارهای شناخت شهر و روستا در تقسیمات کشوری، تبدیل روستاها به شهر و شکل گیری مراکز شهری کوچک در مناطق روستایی که از دهه ۱۹۷۰ در سایر کشورها به عنوان یک اقدام برای توسعه مناطق روستایی شروع شده بود ، نمود بیشتری یافت.

حال با عنایت به این موضوع و کارکردهای شهرهای کوچک این سوال مطرح است که پیامدهای این اقدام بر جمعیت این مناطق و خانوارهای ساکن در آن چیست؟

لذا این تحقیق با هدف بررسی روند جمعیت و نظرات ساکنان روستاهای ارتقا یافته به شهر و نقاط پیرامون آن، از تبدیل روستاها به شهر انجام شده است. روش تحقیق اسنادی و پیمایشی و جامعه آماری خانوارهای ساکن در شهر اژیه و روستاهای حوزه نفوذ آن در استان اصفهان است که در سال ۱۳۷۵ از تبدیل روستای اژیه شکل گرفته است. حجم نمونه ۱۹۰ خانوار ساکن در شهر اژیه و روستاهای حوزه نفوذ آن بوده که به صورت تصادفی و روش نمونه گیری سهمیه ای از شهر اژیه و روستاهای پیرامون انتخاب شده اند. بر اساس نتایج تحقیق، ۷۳٫۵ درصد از پاسخگویان از این اقدام (تبدیل روستا به شهر) ابراز رضایت نموده و میزان رضایت از محل سکونت در ۵۲٫۲ درصد خانوارهایی ساکن در شهر اژیه، نسبت به قبل از شهر شدن بیشتر شده است.

تعداد زیادی از ساکنان شهر به بهبود شرایط زندگی در آینده امیدوار شده و کمترین امیدواری در روستاهای حوزه نفوذ غیرمستقیم شهر وجود دارد. در خصوص ارائه خدمات به ساکنان در شهر نسبت به قبل از شهر شدن بهبود به چشم می خورد. ولی در خصوص محل تامین انواع نیازها قبل و بعد از این اقدام، تفاوت چندانی ایجاد نشده است. بنابراین تبدیل نقاط روستایی به شهر، با افزایش میزان رضایت از محل سکونت، افزایش امیدواری به بهبود شرایط زندگی در آینده و افزایش ارائه خدمات به ساکنان، باعث تثبیت جمعیت و کاهش مهاجرت می شود. لذا این کار می تواند اقدامی مناسب در خصوص تثبیت جمعیت در این مناطق برای جلوگیری از ایجاد مشکلات بیشتر در شهرهای بزرگ تر باشد. بدین جهت لازم است دولت با سرمایه گذاری در زیرساخت های این شهرها به تقویت بنیه اقتصادی آنها بپردازد و مشوق های مناسب را برای مشارکت مردم و سرمایه گذاری بخش خصوصی در فعالیت های تولیدی و خدماتی آنها فراهم نماید.

منبع دسترسی به نسخۀ کامل مقاله : سایت پایگاه اطلاعات علمی 

9 دیدگاه در “رضایت از تبدیل روستا به شهر”

 1. در یک نگاه واقع بینانه ممکن است میزان رضایتمندی ساکنین بعضی از شهرهای تبدیل شده از روستا ، بر عکس نتایج فوق باشد و در آن صورت بایستی علت را در تفاوت های دو نقطه جستجو کرد.
  خصوصیات جغرافیایی ، عوامل پشتیبانی ، پتانسیل های منطقه و توانایی مدیران در بکار گیری همۀ منابع ، از پارامترهای بسیار مهم در موفقیت و ثمر بخش بودن تغییر وضعیت یک سکونتگاه از روستا به شهر است.

 2. سلام
  آقا رضا یه دفعه وقت بگذار با هم بریم این شهر اژیه را نشونت بدم و اون ۲۰۰ خانوار دو نفره را و پیشرفت سرعتی این شهر که عین سرعت نور دارند پیشرفت میکنند

  1. آقای سیاوش عزیز سلام،
   دیدار از شهرهای جدیدی که قبلا” روستا بوده اند و گفتگو با مسئولین و مردم آن شهرها ، می تواند برای مردم آبکنار مفید باشد.
   انشاءالله آبکناری های محترمی که با اهالی چنین شهرهایی مراوده دارند ، در انتقال تجارب کوشا باشند.
   با تشکر از شما

 3. سلام جناب طاهری دست شما درد نکند. امیدوارم در این کار پرزحمت موفق باشید.
  با مطلب نامه زیبا کلام به سید احمد خاتمی در خدمتم.

  1. آقای دکتر دهباش عزیز سلام،
   خوشحالم که شما را پس از غیبت طولانی در کنار خود داریم ، حتما” خدمت می رسم.
   در ضمن پیگیری موضوع شهر شدن آبکنار مسئولیت مشترکی است که در عین حال فرصت خدمتگذاری را فراهم می کند ، از ۶۰ سال پیش آغاز شده و بزرگان زیادی در این راه قدم برداشته اند.
   افسوس اینکه زحمات آنان در سال ۷۶ بی ثمر ماند ، چه بسا ما هم می توانستیم امروز شاهد همان پیشرفت برق آسایی باشیم که آقای سیاوش در مورد شهر اژیه اشاره کردند ، با این همه نا امید شیطان است و ما هم می توانیم به حق خود برسیم ، بر روی ضمیر “مــــــــــا” تأکید می کنم.

 4. جناب آقای طاهری عزیز سلام و عرض ادب
  اول اینکه تصویر بسیار زیبایی برای بالای صفحه سایت آبکنار ما برگزیده اید و جای تشکر و سپاس دارد و دوم اینکه خوشحالم با شیبی ملایم همچنان موضوع شهر آبکنار را دنبال می کنید به حتم این تلاش و پشتکار شما ثمر خواهد داشت و اما اصل مطلب :
  چند وقتی بود از طرف دوستان عزیزی موضوعی درمخالفت ارتقای آبکنار به شهر مطرح گردید و بنده سعی کردم تحقیقاتی در این خصوص به انجام برسانم عده از دوستان دلیل عمده مخالفت خود را برای این ارتفا افزایش تعرفه های آب و برق و گاز از تعرفه روستایی به تعرفه شهری عنوان می نمایند و معتقدند به مردم آبکنار نباید هزینه ای بیش از این تحمیل نمود در همین راستا من تحقیقاتی را از طریق دوستان خود انجام داده ام ماحصل این تحقیقات کاملا این موضوع را نفی می کند هزینه ی مصرفی آب و برق و گاز یک کنتور در شرایط مساوی در شهر بندر انزلی و روستای آبکنار کاملا برابر است و اقلا در این سه حوزه تعرفه ای تحت عنوان روستایی وجود ندارد بنابر این معتقدم شهروندان آبکناری در مقایسه با روستا نشینان آبکناری اگر میزان مصرفی آنان در حوزه آب برق و گاز تغییری نکند هزینه بیشتری را نخواهند پرداخت البته واضح است شهرشدن آبکنار عوارض دیگری بهمراه خواهد داشت که ماحصل اراپه خدمات بهتری است که به شهروندان اراپه خواهد شد .
  با آرزوی آبکناری آباد

  1. آقای خاتمی عزیز سلام،
   ممنونم از شما هم بابت حسن نظرتان و هم به جهت زحمت تحقیق .
   امید است ارمغان این کنکاش ، رفع نگرانی آن دوستان را فراهم نماید همانطور که شما نیز اشاره نموده اید پرداخت عوارض متناسب با خدمات دریافتی یک امر پذیرفته شده برای شهر نشینان است و البته قدرالسهم شهروندان بسیار پایین تر از میزان واقعی هزینۀ ها خواهد بود.

 5. سلام
  آقای طاهری -میلاد حضرت علی اکبر بر شما و خانواده گرامی مبارکباد
  امیدوارم در این کار نیکی که آغاز کرده اید موفق باشید و امیدوارم تجربه تالاب برای همگان چراغ راهی باشد که همه فقط به رشد و توسعه آبکنار فکر کنیم.
  شاید بد نباشد فهرستی از شهرهای جدید که در چند ساله اخیر تبدیل به شهر شده اند تهیه و در سایت وزین شما معرفی شوند تا مردم بیشتر با مصادیق آشنا شوند . من هم مانند جناب موسی خاتمی عزیز معتقدم تحقیق بیشتر در این زمینه جهت افزایش آگاهی بسیار سودمند خواهد بود. اگر از من هم هر کمک ناچیزی برآید در خدمت هستم.
  با آرزوی سلامتی برای ساکنان شریف آبکنار بویژه بزرگان و سپید موهای عزیز

  1. جناب دکتر دهباش سلام،
   لیست شهرهایی که در ۱۰ سال اخیر از بطن روستاهای گیلان متولد شده اند عبارتند از:
   ۱- شهر حویق از طوالش ۱۳۸۲
   ۲- شهر رانکوه از املش ۱۳۸۲
   ۳- شهر لوند ویل از آستارا ۱۳۹۲
   ۴- شهر چوبر از طوالش ۱۳۸۳
   ۵- شهر چاف و چمخاله از لنگرود ۱۳۸۸
   ۶- شهر لولمان از رشت ۱۳۸۸
   ۷- شهر ماکلوان از فومن ۱۳۹۱

   امید است علاقمندان به سرنوشت آبکنار بتوانند پاسخ سؤالات زیر را از مردم شهرهای فوق دریافت و با دیگران به اشتراک بگذارند:
   – فرآیند تبدیل روستا به شهر چیست؟
   – دست آوردهای منفی و مثبت پس از شهر شدن کدامند؟

   ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *