یادی از شهید میر قاسم آزاد آبکنار

یادی از شهید میر قاسم آزاد آبکنار

به قلم : سرکار خانم آرزو آزاد آبکنار

سرهنگ خلبان میرقاسم آزاد در سال ۱۳۳۲ در روستای آبکنار از توابع بندر انزلی متولد شد و در سال ۱۳۵۲ با دیگر همرزمان شهر انزلی همچون شهید امیر سرتیپ خلبان پیشگاه هادیان ، شهید سرهنگ خلبان رسول جمشیدی ، سرهنگ خلبان فیروز ملک زاده ، سرهنگ خلبان مسعود درازی ، سرهنگ خلبان بهروز کوچکپور و… وارد هوانیروز میشوند و با گذراندن دورۀ خلبانی در سال ۱۳۵۳ به جمع تیزپروازان هوانیروز پیوست.Mr. Azad1

 

جناب سرهنگ آزاد در سال ۱۳۵۵ پس از طی دورۀ ترانزیشن هلی کوپتر ۲۱۴،به عنوان Test pilot همین وسیله پروازی مشغول به فعالیت پروازی میگردد . با شروع جنگ تحمیلی در اکثر عملیات جنگی فعالیت گسترده داشتند و به مدت هشتاد ماه و چهار روز از ۵۹/۷/۱ تا ۶۷/۵/۲۷ در مناطق عملیاتی به جنگ با دشمن بعثی پرداختند.

ایشان در پایگاه های هوانیروز ، کرمانشاه ، مسجد سلیمان ، کرمان و اصفهان مشغول خدمت بودند . در بین دوستان و همکاران به عنوان یک فرد پر تواضع و فوق العاده رئوف و وظیفه شناس زبانزد بودند و دیگران نیز برای ایشان ارزش و احترام زیادی قائل بودند . در تمام زمان خدمت به ارتش از کوچکترین خدمتی دریغ نکردند و متعهد به کارشان بودند و پرونده درخشانی از کارها و وظایف عملیاتی ، جنگی . امدادی و … را برای هوانیروز به یادگار گذاشتند. در آبان ماه سال ۱۳۸۰ با ۱۹۲۲ ساعت پرواز به عنوان خلبان فرمانده شناخته شدند . سرانجام در ۱۹ آذرماه سال ۱۳۸۰ مصادف با ۲۳ رمضان و دو سال قبل از بازنشستگی با ۲۸ سال خدمت به ارتش جمهوری اسلامی ایران طی یک دورۀ مقاومت در برابر بیماری ناشی از مواد شیمیایی دشمن بعثی ، به دیدار دوستان شهیدش شتافتند .

Mr. Azad3 Mr. Azad2

8 دیدگاه در “یادی از شهید میر قاسم آزاد آبکنار”

 1. جناب طاهری عزیز سلام
  برای رسیدن به جامعه ای بالنده و بافرهنگ نیازمند چنین کارهایی هستیم چون شناسایی جوانان برومند سالهای دور و قهرمانان نام آور سرزمین ما به ما کمک خواهد کرد تا ظرفیتهای منطقه خود را بیشتر بشناسیم تا راه را برای رسیدن به آینده روشن هموار سازیم .
  سرهنگ شهید میر قاسم آزاد از قهرمانان بی اداعای سرزمین ماست که می تواند سرمشق جوانان امروزی باشد .
  روحش شاد و یاد و خاطرش سبز

  1. جناب خاتمی عزیز سلام،
   از حسن توجه شما سپاسگزارم و از فرزند گرامی آن شهید که این بیوگرافی را ارسال کرده اند نیز تشکر می کنم.
   ضمن تأیید نظرات شما به عرض می رسانم ، مسئولیت معرفی و باز شناسی نخبگان جامعه اعم از شهدا و وفات یافتگان و یا شخصیت های در قید حیات ، در وهله اول با نزدیکان و بستگان درجۀ یک آن هاست ، بویژه فرزندان و بالاخص فرزندان ارشد بایستی این رسالت را به عهده بگیرند که به پاس قدردانی ، پدر و مادر خود را به جامعه معرفی کرده یا از آن ها یاد کنند. همین منطق در مورد برادران و خواهران نیز صادق است.
   اگر تعداد کمی شرح حال دریافت و منتشر می کنیم ، به این دلیل نیست که تعداد بزرگان و مفاخر ما کم هستند ، شاید مهمترین دلیل ، تواضع بیش از حد خانواده های آنان است که برای جلوگیری از شبهه خود ستایی ، تمایل به انتشار بیوگرافی و خاطرات ندارند ، در حالیکه جوانان دیار ما و همچنین خود ما “دور افتادگان دیر آمده” نیاز داریم به داشته های خود افتخار کنیم.

 2. سلام دوست گرامی
  معرفی اسطوره ها بدون شک موجب انسجام اجتماعی و هویت ملی می شود چه خوب است با تهیه آرشیوی غنی از قهرمانانی که مزارشان در آبکنار است برنامه ریزی شود تا در روز تولد و شهادت این عزیزان یادشان گرامی داشته شود. حداقل اینکه دانش آموزان مدرسه آبکنار را می توانند در آنروز به مزار این بزرگان ببرند و مراسمی مختصر برگزار کنند تا ارتباط نسلهای جدید با گذشته قطع نشود.
  جامعه ما دارد دچار آنومی می شود و همه ما باید جهت حفظ کیان فرهنگی میهنمان بکوشیم.
  واقعا ممنون و دست شما درد نکند.
  درود به روان پاک شهدای قهرمان میهن عزیزمان.

  1. دوست عزیزم سلام،
   با عرض معذرت از تأخیر در پاسخ ، معرفی نخبگان و یاد قهرمانان از وظایف رسانه هاست و انتظار این است که کاربران محترم با نگارش حتی یک جمله نسبت به آنان و خانواده هایشان ادای احترام کنند و از شما ممنونم بایت دیدگاه زیبایتان.

 3. با تشکر از شما که بیوگرافی پدرم رو در این سایت قرار دادید
  به امید اینکه همیشه بتونیم یاد بزرگ مردان سرزمینمون رو زنده نگه داریم
  پایدار باشید

 4. این دوست گرانقدر ومحجوب را می شناسم  هر چند خلبان های شمالی همه شان خوب وانسان به تمام معنی هستند اما برخورد شمالی ومهربان گونه ایشان از ذهن ما فراموش نمی شود ویاد تمام شهدا جاوید باد درکرمان وپشیبانی اصفهان خدمت ایشان بودم یادش گرامی باد

 5. چقدر زیبا بوداین مطلب  و البته افسوس که چنین بزرگ مردانی اینقدر غریبانه در خاک خفته اند.

  من واقعا نمیدانستم که یک همکار و هم محلی بزرگی مثل ایشان داشتم.  قهرمان جنگ و استاد خلبانی که از افتخارات آبکنار و آبکناری هستند. درود میفرستم به روان پاک این بزرگ مرد و سر تعظیم فرود میاورم در مقابل خانواده عزیز و دریا دل آن سالار. روحش شاد و یادش ماندگار.

  جناب طاهری واقعا دست مریزاد.کار بسیار شایسته ای است

 6. واقعا چنین مردان قهرمان وغیور که جانشان رافدای دین و کشورشان فدا میکنند خیلی کم است و این باید سرمشق جوانان وآینده داران این مرز و بوم باشد وسرمشق همه مرد باشد .    باتشکر 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *