طنز مرغی

aTqEkbBTM

این روزها اندر وصف پرنده ناتوان از پرواز، نثر و قصیده بسیار گفته اند و همچنان در توصیف فواید آن گوی سبقت را از هم می ربایند و اغراق ها می نمایند و برای ابتیاع کم هزینه تر آن ، ساعت ها وقت صرف می کنند.
بالاخره پزشکان محترم ناچار به دخالت شدند تا این عطش مرغ خواهی و مرغ خواری را کنترل نمایند و لذا در باب مضرات پروتئین نصیحت ها کردند.


این بندگان قسم خورده خدا ، وظیفه دو گانۀ کاملا” متضادی را بر عهده گرفته اند ، تا جایی که مجبور شده اند به فرزندان و اهل بیت خود توضیح دهند که چرا چنین دو پهلو نسخه می پیچند، چرا تا همین چند وقت پیش که خبری از اوج گرفتن بهای این ماکیان تو دل برو نبود ، جناب دکتر به هر بیماری که حتی مشکل قلبی و عروقی هم نداشت توصیه می کرد از گوشت سفید تناول کند ، چون برای کنترل کلسترول مفید است و از مصرف گوشت قرمز پرهیز نماید ، زیرا موجب افزایش کلسترول و اوره خون می شود و آخر و عاقبت آن نقرس خواهد بود و هزار درد بی درمان دیگر و اینک که بازار مرغ را غیر قابل تنظیم و همچون بازار ارز و طلا در تضاد با توان خرید مردم می بیند ، آنها را به تأمین پروتئین از منابع دیگر تشویق می کند، طبیب عزیز ما عامدانه در آگاهانیدن خلق الله غفلت می کند که بگوید با ارزش ترین منابع پروتئین ، همان تخم مرغ و شیر است.

به نظر نمی رسد که منظور این دکتر مردمی از “منابع دیگر” ماهی و موجودات دریایی باشد چرا که خود ایشان نیز واقفند پرداخت بهای اینگونه محصولات از توان خانواده ها خارج است. 
پزشکان محترم در صورت توصیه به مصرف نخود و لوبیا بعنوان منابع تأمین پروتئین ، بایستی برای درمان عوارض جانبی آن ها نیز چاره ای بیاندیشند.
پدران خانواده ها ، بایستی آموزش ببینند که چگونه همسران خود را توجیه کنند که باقالی و لوبیا و گندم و جو از لحاظ تغذیه ای همان کار را می کند که ران و سینه مرغ می کنند و نباید در این برهه حساس مته بر خشخاش گذاشت و بر آنچه که توان پرداخت هزینه آن را ندارند اصرار کنند. چنانچه پدری نتواند به درستی همسرش را متقاعد به این مسایل علمی کند ،  بایستی منتظر بروز “شیرینی های”  زندگی باشد و مسلما” اینگونه پدران و مادران قادر نخواهند بود با دلایل ضدو نقیض ، فرزتدان خود را به این باور برسانند که نخود و لوبیای در بشقاب ، همان ران و سینۀ مرغ است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *