باز شناسی خوشنویس پیشکسوت

استاد کاظم احمدنژاد آبکنار

استاد احمد نژاد در سال ۱۳۲۲ در آبکنار متولد شدند و در حال حاضر دو خواهر و یک برادر ایشان در آبکنار ساکن هستند.

آقای احمد نژاد پس از کسب موفقیت های هنری و حرفه ای و اشتغال در سازمان صدا و سیما ، در سال ۱۳۷۵ به افتخار بازنشستگی نایل شدند ، ایشان تا سال ۱۳۹۱ به آموزش هنرجویان مشغول بودند و هم اینک در شهر ساری بسر می برند.888

به خلاصه ای از شرح حال استاد از زبان خود توجه فرمایید:

“در ابتد در تهران نزد آقای نقاش زاده به کار تابلو نویسی مشغول بودم. در سال ۱۳۴۹ به تبریز رفتم و در مغازه ای مشغول به کار شدم. در سال ۱۳۵۰ پس از قبولی در آزمون ورودی، به استخدام سازمان صدا و سیمای تبریز درآمدم ، با توجه به آغاز فعالیت سازمان در آن سال من از اولین کارمندان بودم.

پس از عضویت در انجمن خوشنویسان تبریز، در سال ۱۳۵۶ موفق به اخذ مدرک دوره عالی در نسخ و نستعلیق از انجمن شدم.

در سال ۱۳۵۸ به مرکز ساری صدا و سیما منتقل شدم و .پس از عضویت در انجمن خوشنویسان این شهر، در سال ۱۳۶۰ موفق به اخذ مدرک دوره ممتاز در نسخ و نستعلیق شدم ، خاطرم هست که برای آزمون یک صفحه کامل از خط نسخ را نوشتم در حالیکه معمولا در حد چند سطر یا بیت کفایت می کرد.در سال ۱۳۷۵ از سازمان صدا و سیما بازنشست شدم.از بدو ورود به ساری تا ۱۳۹۱ به تعلیم هنرجویان اشتغال داشتم.”

استاد احمد نژاد در خصوص استادان و مشوقین و همچنین سبک کاری خود می فرمایند:

“اولین استادم در تهران آقای نقاش زاده بودند.در تبریز نیز به توصیه یکی از دوستانم نزد حاج حسن هریسی رفتم. یک کتاب خطی قرآن ازایشان چاپ شده است.از مشوقینم در ساری باید از عبدالرضا اتحاد نام ببرم که از اعضای انجمن این شهر بودند..

77

من سبکهای نسخ و نستعلیق را بیش از سایر سبکها کار کردم به طوری که مدرک دوره ممتاز خود را نیز در این سبکها گرفتم.از دیگر سبکها نیز به شکسته نستعلیق بیش از دیگر سبکها پرداختم.همواره در نمایشگاههای انجمن خوشنویسان و ارشاد در شهر ساری نیز شرکت می جستم.”

استاد با توجه به پیشرفت های علوم کامپیوتری ، آیندۀ خوشنویسی را نیازمند حمایت خانواده ها و مسئولین و تشویق هنرجویان دانستند.

این پیشکسوت هنر خوشنویسی یاد آوری می کنند :

” در سال های اولیۀ احئاث مسجد میان محله ، حاشیه بالایی دیوارهای داخلی مسجد با آیاتی از قرآن مجید و با دستخط ایشان مزین شده بود و متأسفانه آثاری از آن باقی نمانده است.”

استاد احمد نژاد آبکنار در پاسخ به آخرین سؤال که آیا جوانان را به این هنر تشویق می کنند؟ ابراز می دارند:

“علت اصلی گرایش من به خوشنویسی علاقه شخصی بود. از اینرو همواره جوانان علاقه مند را به ادامه این هنر تشویق می کنم ، فرزندانم نیز همچون من به این هنر علاقه مندند اما تنها یکی از دخترانم به صورت حرفه ای به این هنر می پردازد.”

استاد مهربان ، آقای کاظم احمد نژاد تعدادی از آثار خود را که امکان اسکن آن ها وجود داشت برای علاقمندان به هنر خوشنویسی در اختیار سایت آبکنار ما قرار دادند.

 با سپاس از فرزند برومند استاد ، آقای مهندس مهران احمد نژاد آبکنار ، استاد دانشگاه آزاد ساری

11

33

44

66

22

55

5 دیدگاه در “باز شناسی خوشنویس پیشکسوت”

 1. سلام
  گویند سنگ لعل شود در مقام صبر
  آری شود و لیک به خون جگر شود
  با تشکر از شما آقای طاهری بابت معرفی استاد گرانقدر و دوست داشتنی .واقعا باید قدر این سرمایه های آبکناری را داشت.خداوند با سالها تمرین و ممارست آقای احمد نژاد چنین لعلی تحویل ابکنار داده موفق باشید.

 2. جناب اقاى طاهرى ممنون از همت جنابعالى در معرفى این استاد گرانمایه ابکنارى به همشهریان خوبمان . من سالها شاهد دست خط هاى استاد احمد نژاد بر دیوار هاى مسجد سجادیه ابکنار بوده ام و یک حس نوستالوژى خوب از ان زمان ها در من ایجاد مى کند البته در ان زمان خالق این اثر زیبا را نمى شناختم و از شما بابت این اطلاع رسانى تشکر مى کنم .

 3. دوستان عزیز آقای سیاوش و آقای شاکری سلام،
  با عرض معذرت از تأخیر در پاسخ ، استاد احمد نژاد الحق که از سرمایه های ما هستند ، برایشان سلامتی و طول عمر آرزومندیم.
  ایشان در شرایطی نوشتن تیتراژ برنامه های تلویزیون را بر عهده داشتند که از کامپیوتر استفاده نمی شد و حتی برنامه های زنده نیز با دستخط آقای احمد نژاد به روی آنتن می رفت.
  ایکاش برای ماندگاری دستخط قرآنی ایشان بر روی دیوارهای مسجد سجادیه آبکنار ، زیر سازی های مناسب صورت می گرفت و برای نگهداری آن دقت بیشتری بعمل می آمد.

 4. اخیرا” یکی از دوستانی که در زمان فعالیت استاد احمد نژاد در صدا و سیمای آذر بایجان در تبریز حضور داشت ، خاطره ای را از ایشان روایت می کرد که در نوع خودش بسیار جالب است و حکایت از عشق عمیق وی نسبت به جایی که به آن تعلق داشت، می کند.
  راوی می گفت :
  طبق معمول برنامه بازی های لیگ فوتبال تخت جمشید با دست خط آقای احمد نژاد به اطلاع بینندگان تلویزیون می رسید و در هفته ای که تاریخ و ساعت بازی ملوان و تراکتورسازی بر روی صفحه تلویزیون ظاهر شد ، با تعجب مشاهده شد اسم تیم ملوان بسیار درشت تر از اسم تراکتور سازی نوشته شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *