به یاد زیبا کناری


Zibakenari1

پس از سال ها اولین بار بود که ترانه ای از هنرمند مردمی گیلان زمین ، زنده یاد سیّد علی زیباکناری از صدا جمهوری اسلامی به گوش می رسید.

یک لحظه پرواز به فضای سال های دورتر ، زمانی را یادآور می شد که آن مرحوم با یک شخصیت موقر و دوست داشتنی ، خالق آثار ارزشمندی در موسیقی فولکلریک  گیلان زمین بود.

شنیدن صدای زیباکناری بهانه ای شد تا بدینوسیله یاد ایشان را گرامی بداریم  و در جستجوی بیوگرافی مرحوم زیباکناری، جز نام نیک نمی بینیم که نمونه های زیر جهت آشنایی بیشتر با وی گردآوری شده است.

سایت گیلان آنلاین و سایت صدا و سیمای گیلان :

سیدعلی زیباکناری ، ترانه سرا ، شاعر و خواننده گیلانی در سال ۱۳۲۲ خورشیدی در روستای زیباکنار از توابع لشت نشاء ، در خانواده ای کشاورز چشم به جهان گشود . وی پس از دریافت دیپلم ادبی در رشت ، به ترانه سازی و خوانندگی روی آورد و به عنوان معلم آواز در اداره فرهنگ و هنر گیلان به کار مشغول شد . اول بار در سال ۱۳۴۴ بود که صدایش از رادیو ایران پخش شد و بیش از ۳۰ ترانه اجرا کرد . پس از انقلاب ، مدتی بیکار بود و بعد در سمت سرپرست موزه رشت در میراث فرهنگی به کار پرداخت و واحد مردم شناسی سازمان را در گیلان بنا نهاد .

زیباکناری هنرمندی مهربان ، شاد و مردمی بود که درسرودن شعر نو و سنتی نیز دست داشت و بعضی از اشعارش در روزنامه گیلکی زبان آن زمان به چاپ رسید . همچنین از طریق انتشارات دامون در سال ۱۳۵۹ سروده های پس از انقلاب وی باکاستی از صدایش چاپ و تکثیر شد .

علی زیباکناری با تأسیس آموزشگاه موسیقی « فارابی » در رشت به آموزش جوانان هنرجو و مستعد پرداخت و پس از وی این آموزشگاه توسط فرزندش امیر زیباکناری با نام « آموزشگاه موسیقی زیباکناری » اداره می شود .

وی در شب سه شنبه یازدهم تیرماه ۱۳۷۰ در بیمارستان « حشمت » درحال مطالعه بر اثر عارضه سکته درگذشت و درگورستان سلیمان داراب درجوار مقبره میرزا کوچک خان جنگلی به خاک سپرده شد .

« گیلان جان ، تی بهاره سبزه زاره                 تی تاوستــانـه ره دریـا کنـاره
تی پاییز گیلـه مـرده دیله ناجـه                   زمستان فصل مورغابی شکاره »

معرفی کتاب “مردی که زیبا زیست” توسط سایت ویستا و سایت بانک کتاب مرکزی:

سیدعلی زیباکناری متولد ۱۳۲۲ شاعر، آهنگ‌ساز و خواننده آوازهای محلی گیلان است. او در طول ۴۸ سال زندگی پربار خود، آثار هنری گران‌قدری به یادگار گذاشت و مهم‌تر این‌که توانست خاطره‌ای ماندگار در دل‌های مردم بر جای گذارد. نگارنده در کتاب حاضر به شرح زندگی و آثار این هنرمند پرداخته است. زندگی‌نامه، شعرهای گیلکی، شعرهای فارسی، ترانه‌ها، یادنوشت‌ها، یک گفت‌وگو، یک داستان کوتاه و آلبوم عکس سیدعلی زیباکناری عنوان‌های بخش‌های متعدد کتاب است. برخی از عنوان‌های شعرهای گیلکی و فارسی او عبارت‌اند از: ماندالی؛ سرباز؛ ای قلم؛ گوسندو خوان؛ سیاسال؛ آی بجار؛ رؤیای شیرین؛ آتش دل؛ آرزوی طلایی؛ ایتا شاخه گول؛ توغاندار؛ دل دیوانه.

در پایان علاقمندان به موسیقی محلی گیلانی را به تهیه و شنیدن آثار زنده یاد آقای سید علی زیبا کناری تشویق می کنم.

6 دیدگاه در “به یاد زیبا کناری”

  1. آقا نادر سلام،
   ممنونم از لطف شما ، متأسفم که اولا” ترانه سرباز شادروان زیباکناری یادم نیست و ثانیا” محدودیت ظرفیت آپلود اجازه نمی دهد ترانۀ “وجمو دیهاتیم” را که از رادیو پخش شد در سایت قرار دهم ، در تلاشم که طرفیت را افزایش دهم.
   راستی آقا نادر ، نبینم که روحیۀ شما پایین باشد.

   1. سلام جناب طاهری
    باور کن روحیه ام پایین نیست. باورکنید رنج میبرم از این همه ناتوانی . ناتوانی در تعامل .ناتوانی در همکاری و همدلی. نا توانی در تحمل نقد و نظر مخالف. و در عوض انرژی فوق العاده در تخریب و تخطئه. چه میشود ما را؟
    همین هفته گذشته که جنوب کرمان بودم باور نمی کنید اقلیمهایی که از حیث پتانسیل و توان بالقوه بک دهم اقلیم ما را ندارند سالها از ما جلو تر افتداه اند. چرا؟؟؟

    1. آقا نادر سلام،
     یقین داشته باشید جامعه واقعی ما متفاوت از جامعه مجازی ماست ، با همۀ اوصاف گفتگو مقدمۀ تعامل ، همکاری ، همدلی است ، هر چند شروع گفتگوها شرایطی را می طلبد که هنوز فراهم نیستند.
     مدت هاست به این نتیجه رسیده ام که فراهم نبودن شرایط گفتگو ، نه تنها موجب عدم توفیق در جلب مشارکت فرهیختگان بیشتر شده بلکه باعث دور شدن همان تعداد اندک یاران اولیه گردیده است.
     اگر اندیشمندان و صاحب نظران بیشتری در مباحث شرکت داشته باشند ، آن انرژی تخریبی مورد اشارۀ شما همچون کف روی آب خواهد بود.

 1. سلام آقای طاهری
  به استقبال شب یلدا برویم. به یاد گذشته ها و گذشتگان.
  به یاد آن روزها یی که همه از هر فرصتی برای دور هم بودن، با هم بودن و مهر و دوستی ، استفاده می کردند و قدر یکدیگر را می دانستند.
  یاد آن روزهایی که همه با جان و دل به حرف یکدیگر گوش می دادند و همه با هم بودند و برای هم.
  این سنت حسنه و فرهنگ ایرانی را به خوبی پاس بداریم و قدر آنهایی را که امروز در میان ما هستند بدانیم.
  فرهنگ ایرانی را در این شب پاس بداریم. فرهنگ صداقت و پاکی ، فرهنگ عشق و مهر و دوستی.

  1. درود بر آقای دکتر دهباش،
   با تشکر از پیام شما
   پیشاپیش فرارسیدن شب یلدا را به شما تبریک عرض می کنم ، ضمنا” تفاوت شب یلدا با شب های ماقبل و مابعد آن فقط یک دقیقه است ، اما بعنوان نماد تولد ، عشق و دوستی ایرانیان شناخته شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *