آبکنار در گذر زمان

 

Abkenar bookعنوان فوق اسم کتابی است به قلم آقای فتح الله شکوفه که به اهتمام انتشارات سبحان نور منتشر شده است ، کتاب “آبکنار در گذر زمان” در ۲۴۸ صفحه و با مطالبی متنوع  ، تاریخچه ای از اقوام اولیه آبکنار و مبارزات مردم  و جنبه های گوناگون زندگی اهالی آبکنار را به علاقمندان ارائه می کند.

این کتاب در ۲۰ فصل تنظیم شده که برخی از عناوین آن به این شرح است:

 • طوایف آبکنار
 • ماهروزه و اصلاحات ارضی و وقایع آن در آبکنار
 • زنان تلاشگر و اقتصاد آبکنار در گذشته و حال
 • سکنی گزینی اولیه آبکناری ها
 • خدمات اجتماعی و فرهنگی میرزا کوچک خان
 • چپاول آبکنار توسط…..
 • تبار شناسی آبکنار
 • داستان سید اجان و بازی عروس گوله
 • و……

نویستده در انتهای مقدمه کتاب آورده است:

باری از روستایی می خواهم تاریخ تهیه نمایم که افق این کهن آبادی مملو از غنائم فرهنگی و خردورزی است ، این روستا در بلاد گیلان زمین دارای جایگاه درخشانی است که با بضاعت ناچیزم ادای حق نمی شود ، لذا در تاریخ ۱۳۵۴/۱/۱ خورشیدی برابر با محرم سال ۱۳۹۶ هجری قمری قلم به دست گرفتم و از بزرگ آفریدگار خواستم که مرا در قبال این امر خطیر و بزرگ که نوشتن تاریخ زادگاهم یعنی روستای آبکنار یاری نماید و از کسانی که این تذکره و کتاب آبکنار در گذر زمان را مطالعه و مرور و مشاهده می فرمایند ، تمنا دارم که اگر اشتباهی در نوشته هایم برخورد می نمایند و یا هر نوع انتقاد سازنده و ایرادی درست و به جا دارند، بر من رحمت آورده ، مرا آگاه فرمایند. ذاتا” از انتقاد سازنده نه تنها خوشحال می شوم بلکه بدانند که من مرید درست اندیشان بوده و می باشم  ، ولی در مقابل تکذیب صرف ، بدون آنکه پایه اش بر شرح استدلال باشد نه تنها پسندیده نیست ، بلکه جرم و گناه است ، باید با دلی فارغ از حب و بغض انتقاد کرد اما با آن کس که قصدش بر مجادله ، آزار ، خصومت و غرض ورزی است ما را کاری با این افراد نیست ، جوابش را خواجه بزرگوارم حافظ لسان الغیب می فرماید :

حافظ ، ار خصم خطا گفت نگیریم بر او

ور به حق گفت ، جدل با سخن حق نکنیم

با تقدیر از زحمات چندین ساله آقای فتح الله شکوفه در خلق این اثر ارزشمند و همچنین تشکر از آقای اردشیر شکوفه برای تلاش ها یش جهت اخذ مجوز و زحمات  چاپ و انتشار ، مطالعه این کتاب را به عموم علاقمندان به آبکنار و  آبکناری های فرهنگ دوست و محقق  توصیه می کنم- طاهری

19 دیدگاه در “آبکنار در گذر زمان”

 1. سلام.انتشار کتاب”آبکنار در گذر زمان”را به جناب شکوفه بزرگ و مردم شریف آبکنار تبریک می گویم.امید است خوانندگان محترم، پس از مطالعه کتاب استاد شکوفه عزیز،تحلیل مناسبی از کتاب ارائه فرمایند.باسپاس ف ه

 2. آقای اردشیر شکوفه سلام،
  ضمن عرض تبریک به شما و ابوی گرامی ، لطفا” هر چه سریعتر مراکز تهیه کتاب را برای مراجعه دوست داران اعلام فرمایید.
  ممنون

 3. از انتشار کتاب” آبکنار در گذر زمان” نوشته استاد فتح الله شکوفه بسیار خرسند هستیم و منتظریم تا بتوانیم کتاب مذکور را سفارش دهیم. هر خانواده آبکناری باید حداقل چند جلدی از این کتاب در منزل داشته باشد تا با تقدیم و هدیه آن به دوستان غیر بومی خود ، زادگاهش را با احساس فخر و مباهات معرفی نماید. خداوند سلامتی و عمر با عزت به استاد فرهیخته آبکنار جناب آقای شکوفه عنایت فرماید. آمین

 4. بنام پروردگار یکتا
  با سلام خدمت جناب آقای طاهری و همه دوستان آبکناری
  امیدوارم با چاپ کتاب آبکنار در گذر زمان ، قدمی هرچند کوچک در کنار پدر برای اعتلای نام آبکنار برداشته باشم. همچنین مفتخریم که جهت معرفی فرهنگ ، آداب و رسوم آبکنار جزء اولین ها باشیم . من از جانب پدر سعادت همه دوستان آبکناری را که در صفحه مجازی به ما لطف داشته اند را خواستارم امیدواریم چاپ این کتاب مقبول طبع همه عزیزان آبکناری قرار بگیرد. برگ سبزی است تحفه درویش ظمنا جهت خریداری کتاب فعلا با شماره تلفن های ۶۶۹۵۰۸۷۱- ۶۶۴۸۱۶۴۱ تماس حاصل نمایید.

  اردشیر شکوفه آبکنار

 5. سلام
  آقا رضا ضمن تبریک به همه همولایتی های عزیز و علی الخصوص به جناب شکوفه و بقیه دست اندرکاران .در ضمن خدمت آقای شکوفه عرض نمودم که جهت سهولت در امر خرید شماره حسابی برای شهرستانیها درسایت ذکر نمایند ، که خدا را شکر موافقت فرمودند زحمتش با شما آرضا

 6. شاد باش می فرستم به مرد بزرگی که با نگارش این کتاب پیشینه و رویداد زندگیمان را به سادگی و با نگاهی عمیق بیان نمود .
  به امید روزی که بزرگان دیگری ادامه دهنده راه این عزیز باشند تا ما با افتخار به آبکنار عزیزمان با آن همه تاریخ و فرهنگ ببالیم.

 7. واقعا اتفاق فرخنده و رسم بزرگی است که از مرد بزرگی چون جناب شکوفه جز این انتظار نمی رفت. هر چند هنوز موفق به تهیه این کتاب نشده ام ! اما از جانب خودم تبریک ویژه ای به خانواده محترم شکوفه و همه آبکناری های فرهیخته و فرهنگ پرور و فرهنگ دوست عرض میکنم. با آرزوی سلامتی و طول عمر برای جناب شکوفه و تشکر مخصوص از جناب طاهری بابت انعکاس این خبر فرخنده
  رستاک – قزوین ۹۲/۶/۵

  1. آقای رستاک گرامی سلام،
   ممنونم از نظر لطف شما ، افتخار شروع اطلاع رسانی به این سایت داده شد و طبیعتا” دوستان دیگر نیز معرفی این اثر فرهنگی را گسترش خواهند داد.
   سربلند و پایدار باشید

 8. با عرض سلام خدمت جناب اقای طاهری و باتشکر از جناب آقای شکوفه که به این مهم همت ورزیده اند و فقط قبل از اینکه به مطالعه کتاب بپردازم امیدوارم اقای شکوفه عزیز در تمامی فصول این کتاب عدالت را رعایت کرده باشد . و امید وارم که کارهای بیشتری از نویسندگان و بزرگان دیگر ابکنار را شاهد باشیم .باتشکر از برادر عزیز اقا رضای گل

 9. توصیه دوستانه من این است که اولین نظر ارائه شده در این پست از آقای فرزاد هخامنشی را یک بار دیگر مرور کنند ، ایشان به درستی می گویند:
  امید است خوانندگان محترم، پس از مطالعه کتاب استاد شکوفه عزیز، تحلیل مناسبی از کتاب ارائه فرمایند.
  پرسشگری را بایستی یکی از نتایج مثبت آثار آقای شکوفه دانست که در خوانندگان ایجاد می شود مشروط بر آنکه تمام کتاب مورد مطالعه قرار گیرد و بخش های سؤال بر انگیز ، بیش از یک بار خوانده شود و در صورت نا کافی بودن توضیحات متن کتاب ، می توان پرسش ها را مطرح کرد و معمولا” نویسنده در ویرایش های بعدی تمام سؤالات خوانندگان را پاسخ خواهند داد.
  توجه خوانندگان محترمی را که پیشاپیش قضاوت می کنند به ضرب المثل واقعا” گویای آبکناری جلب می کنم که می گوید:
  حلا بدا لبله بایو بیجِر تا بیدینیم اَنه دورین خوج درو یا سِب
  یعنی صبر کنید زنبیل میوه به پایین برسد تا ببینیم داخل آن سیب قرار دارد یا گلابی؟

 10. جناب مهندس طاهری
  بنده هم نظز شما را به این ضربالمثل جلب میکنم
  (مشت نمونه خروار است)
  به هر حال در حافظه سایت نوشته ها موجود است و قضاوت را آسان میکند
  تسریع میکنم در مورد کتاب گفتم قضاوتی فعلا ندارم و اظهار امیدواری کردم مانند نوشته های قبلی نباشد.

 11. با سلام
  ظاهرا” لطف ناشر محترم شامل حال حقیر شده و اولین کسی هستم که کتاب را تهیه کرده و یکبار خوانده ام. انشاءا… بعد از انتشار عمومی کتاب تحلیلی درخور و متناسب با بضاعتم ارائه خواهم نمود. به امید اینکه دانش اندکم موجب هم افزایی و تشویق خادمین به فرهنگ شود. انشاءا…

 12. باسلام خدمت سرکار خانم فریده قربان نژاد
  سرکار خانم قربان نژاد اگرنمی دانید متذکر می شوم که سکوت همیشه علامت رضایت نیست .گاهی خود فریادیست بر علیه سخنان نسنجیده که نمی توان پاسخ آن را در فضای مجازی داد خانم قربان نژاد ارادت فقط به حرف نیست درعمل باید ثابت گردد که از قدیم گفته اند دو صد گفته چون نیم کردار نیست یادمان باشد نسبت های فامیلی ما را از قضاوت های عادلانه بدور نگه ندارد وگر نه هزاران حرف ناگفته دارم اما هیچ وقت حاضر نیستم آنها را در فضایی که امثال شما را ابزار قرار می دهند تا به نیات خود برسند باز گو کنم من روز بیست و سوم یا بیست و چهارم مهر به آبکنار خواهم آمد لطف می فرمایید اگر قدم رنجه کنید به همراه پدر محترم به منزل ما تشریف آورده تا حرف های مولف کتاب را در باره بعضی از ناگفته ها که نباید گفته می شد در حضور پدر محترمتان با ارایه مستنداتی به شما اثبات نمایم در آخر سعی کنید به خاطر خوش آمدفیلسوف معروفتان ابزار دست بعضی ها برای گرفتن انتقام از ما نباشد که ما تاوان این بی مهری ها را قبلا پرداخت کرده ایم والسلام .ارادتمند واقعی آقای قربان نژاد بزرگ اردشیر شکوفه آبکنار

 13. جناب آقای اردشیر شکوفه
  با سلام. خوشحالم که پاسخی از سوی شما ارسال شد…
  چقدر قطعی و با اطمینان نسبت “ابزار دست دیگری شدن” را به من می دهید. معتقدم این درست همان روشی ست که شما را در کتاب تان در واقع در کتاب آقای شکوفه آسیب پذیر می کند.
  همین اطمینان و قطعی گویی در سراسر کتاب “آبکنار در گذر زمان” دیده می شود و تلاشی مداوم برای ساختن چهره های “سیاه یا سپید” به زعم و ذوق نویسنده. در نهایت تعجب می بینم که امروز شما هم دقیقا همان روش را در کلام استفاده می کنید. قضاوت قطعی. دادن نسبتی به مخاطب که اصولا حقی برایتان به بار نمی آورد.
  بحث اصلا روابط فامیلی نیست. یک دقیقه تمام آنچه را که در ذهن دارید کنار بگذارید و به این سوال برای یک دقیقه فکر کنید: هدف جناب شکوفه بزرگوار از این چهره سازی ها چیست ؟؟؟
  فکر می کنم حرفهایم را زده ام. این کتاب اولین گام مکتوب برای شناساندن آبکنار بود و متاسفم که معتقدم گامی تلخ و بی احتیاط است. و نیز فکر می کنم چهره سازی و اعتبار سازی های اجتماعی با تاریخ نویسی دو کار متفاوتند.
  آقای شکوفه – دوست می گوید گفتم؛ دشمن می گوید می خواستم بگویم… اگر آبکنار و آبکناری برایم مهم نبود صدایی از من بر نمی آمد و در سکوت براه خودم می رفتم اما امروز اگر آقای گلی مرحوم – که پدر شما ایشان را جان برکف خوانده اند در میانمان بودند- ایمان دارم که با روش ایشان موافق نبودند. و به جرعت عرض می کنم نوع تربیت آن جناب را مو به مو می شناسم. به همان میزان که جانشان را بر کف نهاده بودند مردم را محترم می داشتند و در حفظ آبروی مردم می کوشیدند.
  در عجبم حرفهایی را که نمی توانید در فضای مجازی بازگو کنید چگونه بطور مکتوب در میان مردم منتشر کرده اید! معتقدم شما هنوز از تاثیر کاری که کرده اید آگاه نیستید. وقتی آقای بهمن خان شکوفه در حضور مادرم کتاب را بدستم دادند در پوست خود نمی گنجیدم و مادرم یاد آوری کردند که با آقای شکوفه دوست و همکلاسی بودند. کتاب را در دستم می فشردم و با افتخار سرم را بالا گرفته بودم…و امروز لاجرم به چنین انتقادهای سختی هستم.
  حرف آخر: رسالت جناب شکوفه و همه معتمدین آبکنار ایجاد همبستگی و دوستی و پایداری میان مردم است. و این دقیقا همان چیزی ست که نقاط ضعف کتاب را تا بدین پایه پررنگ کرده و بسیاری از ما خوانندگان را مایوس. فکر می کنم این انتظار زیادی نباشد که کلام معتمدین محل با احتیاط بیشتری بکار برده شود.
  و اتفاقا بنده هم در اواخر مهر در آبکنار خواهم بود یا تلاش می کنم باشم و بسیار مفتخر خواهم بود اگر به همراه پدرم چنان که فرمودید دیداری با جناب شکوفه داشته باشیم.

  با احترام
  فریده قربان نژاد آبکناری

  1. خانم قربان نژاد
   آقای اردشیر شکوفه
   با سلام بسیار جای خوشحالی دارد که توافق کردید در آبکنار همدیگر را ملاقات نماید تا بحث را حضورا” ادامه دهید، شاید نتایجی را که در بحث حضوری بدست می آید ، با ارسال ده ها پیام در فضای مجازی نتوان بدست آورد.
   بنابر این از شما ممنونم که روش حضوری را برگزیدید و به روش های دیگر خاتمه دادید، خوشبختانه مؤلف کتاب همیشه در دسترس هستند و امیدوارم ترتیبی دهند تا پس از مدتی جلسه نقد و بررسی بر گزار شود.
   سلام ما را به آقای دبیر و آقای شکوفه ارشد برسانید.

 14. جناب آقای مهندس شاکری
  درگذشت پدر بزرگوارتان را تسلیت عرض نموده وبرای شما از خداوند بزرگ صبر و شکیبایی مسئلت دارم امید وارم ما را نیز در غم خو د شریک بدانید
  اردشیر شکوفه

 15. باعرض سلام وخسته نباشید خدمت شما و همه دست اندرکاران این سایت خوب و زیبا
  ممنونم که این سایت را درست کردید و حقایق زیبای شهر خوب و دوست داشتنی آبکنار را بازگو کردید ممنونم و با سپاس
  آقای اردشیر خان شکوفه سلام عرض شد خدمت شما و همه دوستان عزیز و خدمت دائی عزیزم

 16. کتاب آبکنار در گذر زمان همچنان مورد توجه محافل آبکناری قرار دارد و نشانه این توجه ، اظهار نظر های شفاهی بعضی از دوستان است ، از جمله نظرات تکراری این است که اسامی خیلی از خانواده ها از قلم افتاده است.

  اگر آقای شکوفه بار دیگر  بخواهد کتاب مشابهی بنویسد یا کتاب "آبکنار در گذر زمان" را تجدید چاپ کند و همچنین اگر نویسنده دیگری بخواهد در مورد تاریخ آبکنار کتابی به رشته تحریر در آورد ، به این نکته ی مهم توجه خواهد کرد که باید از اشخاص و خانواده ها با احترام بیشتری یاد کند .
  او همچنین باید پیش از نگارش ، تحقیقات خود را کامل کرده و پیش از چاپ از نظر صاحب نظران  مطلع شود تا بعضی کمبود ها به حداقل برسد.

  به هر حال زحمات و سعه صدر آقای شکوفه قابل تقدیر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *