سیا غلام

سیا غلام

یکی از تفریحات مردم آبکنار تماشای لافند بازی بود که در آن لافند باز بر روی لافند (طناب) بسته شده بین دو خرک و در ارتفاع ۶ تا ۸ متری زمین به حرکات نمایشی می پرداخت و چیزی شبیه سیرک بازی امروزی بود.

حرکات لافند باز گاهی به حدی دیدنی و نفس گیر بود که تماشاچیان را میخکوب می کرد.Lafand Baz

خوابیدن  ، نشستن در داخل تشت ، راه رفتن با دست ، دوچرخه سواری ، راه رفتن معکوس و مشابه آن ها از هنر نمایی های لافند باز بر روی لافند بود.

هر لافند باز که حرکاتش را در ارتفاع انجام می داد به یک دستیار نیازی داشت که در هنگام ترس و دلهره تماشاچیان را آرامش دهد و با رفتارهای کمدی فضا را علی الخصوص برای کودکان و خردسالان جذاب تر کند ، او کسی نبود جز همان سیا غلام معروف که با پوشاندن چهره خود با پودر ذغال ، شکل و شمایل دلقک سیرک ها را به خود می گرفت و جمع آوری پول های تماشاچیان را که “دوران” می گفتند، بر عهده داشت.

از وظایف او تعریف و تمجید از شجاعت وتوانایی های  لافند باز و تقلید از او  بود و با ایجاد سر و صدا و جلب توجۀ حضار،  سعی می کرد اشتباهات احتمالی اوستا را پوشش دهد.

هیچ وقت دیده نشد که لافند باز نیز چهره خود را پنهان کند یا بیش از یک سیا غلام به خدمت گرفته باشد.

3 دیدگاه در “سیا غلام”

  1. جناب طاهری بازم زمان قدیم لافند باز و سیاه غلام مشخص بود الان ولی جای هم را عوض میکنند و تازه سیاه غلام برای خودش سیاه غلام های دیگر دارد یعنی نوکر من نوکری داشت .
    موفق باشی

  2. سلام
    بله بچه که بودیم ،درجلوی مسجدجامع یکی دوبارلافند بازی رادیدیم .اون زمان تعجب میکردیم که چگونه اینکارانجام میشود غافل بودیم که کارنیکو کردن ازپرکردن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *