مرغانه بیج بیج

بسم الله الرحمن الرحیم

آداب و رسوم نوروز

مرغانه بیج بیج یا جنگ تخم مرغی

در فرهنگ فولکوریک اقوام و ملیتها آداب و رسومی وجود دارد که به مناسبتهای مختلف و در برخی برهه های زمانی خاص انجام میشود. این آداب گاهی منطقه ای و گاهاً فرا منطقه ای میباشد.

یکی از آدابی که در منطقه آبکنار وحوالی آن از دیر باز انجام می گردید و بنده در هیچ جای ایران مشاهده نکرده ام  “مرغانه بیج بیج ” یا جنگ تخم مرغی است .

مرغانه بیج بیج که در واقع یک نوع بازی مفرح و جذاب میباشد در ایام پایانی سال مقارن با فرا رسیدن نوروز انجام میشود. و طرفداران فراوانی بین جوانان و حتی بزرگسالان دارد. نحوه انجام آن بدین صورت است که ابتدا دو طرف بازی بر سر مدافع یا مهاجم بودن به توافق میرسند. سپس مدافع تخم مرغ را به نحوی در مشتش نگه میدارد که بخشی از تخم مرغ برای ضربه زدن مهاجم دیده شده و امکان ضربه زدن با تخم مرغ به آن میسر گردد. در این بین تخم مرغی که بر اثر ضربه خوردن شکسته شود از مالکیت صاحبش خارج و به طرف مقابل تعلق میگیرد.

   البته در این بازی نیز مانند سایر بازیها غش و تقلب هم وجود دارد که بعضاً به جر و بحث و مناقشه بین طرفین بازی منجر میگردد. یکی از ترفند های متقلبانه این بازی استفاده از تخم مرغهای آب پز شده در بازی است. که بعضاً  با برملا شدن این ترفند بلوایی بین طرفین بازی بر پا میشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *