هندوانه بزرگ آبکنار

کانال آبکنار ما

پس از جشنواره دوم هندوانه در نظر بود از طرف سایت آبکنار ما نسبت به برگزیدگان عزیز قدردانی شایسته ای بعمل آید ، متأسفانه با مشکل سازی در سایت ، انجام چنین امری مقدور نشد.DSC04979

به هر حال در میان اهداف گوناگون جشنواره ، تقویت جایگاه این محصول کشاورزی برای منطقه ما در اولویت اول حامیان برگزاری جشنواره بوده و هست.

اگر تماس و دیدار با تمام برگزیدگان ممکن نشد ، حداقل می توانیم لحظاتی را با برنده جایزه بزرگترین هندوانه در جشنواره اول و دوم سپری کنیم ، لذا طی تماس تلفنی با آقای محسن بلوطی گفتگوی صمیمانه ای صورت گرفت که خلاصه آن را ملاحظه می فرمایید:

 آقای بلوطی خودتان را معرفی می کنید؟

محسن بلوطی هستم با ۵۲ سال سن و یک فرزند ، شغل من کشاورزی و در آبکنار ساکن هستم

به شما تبریک عرض می کنم که دو سال متوالی بزرگترین هندوانه را عرضه می کنید ، آیا از رکورد جهانی این محصول اطلاع دارید؟

خیلی ممنونم و خوشحالم از این بابت و دقیقا" از رکود جهانی خبر ندارم

می گویند یک آمریکایی هندوانه ۱۲۰ کیلویی عرضه کرده

بله ، امکان پذیر هست ، در واقع با افزودن ریز مغذی ها به خاک می توان محصولات درشت تر به عمل آورد

آیا شما هم از اینگونه مواد استفاده می کنید؟

بله ، ولی چون هزینه آن ها زیاد است نمی توانیم به اندازه دلخواه استفاده کنیم ، البته این ریز مغذی های دارای کاربردهای متنوع هستند ، بعضی از آن ها برای تولید هندوانه های بزرگ و بعضی برای تقویت رنگ قرمز و بالاخره بعضی از آنها برای افزایش محصول بکار می روند

از جشنواره امسال راضی بودید؟

واقعا"  زحمات زیادی کشیده شده بود و با کمی برنامه ریزی می توانست بهتر برگزار شود ، مثلا" بایستی برای ایجاد انگیزه بین هندوانه کاران از قبل اظلاع رسانی می کردند و در روز جشن علاوه بر نفر اول ، نفرات دوم و سوم را نیز معرفی می کردند.

انتظار می رفت در جشنواره هندوانه به اهمیت این محصول بیشتر پرداخته شود و مسئولین را به مساعدت بیشتر با هندوانه کاران ترغیب نمایند ، این درست است که برنج یک محصول استراتژیک به حساب می آید و بایستی به کشاورزان آن توجه بیشتری شود ولی با توجه به پتانسیل بسیار بالا در منطقه برای تولید هندوانه لازم است به مسایل بیمه و اعطای وام های کم بهره به هندوانه کاران توجه شود

آقای بلوطی تهیه بذر هندوانه چگونه است و نژاد هندوانه آبکنار چیست؟

بذر هندوانه وارداتی است و از کشور ژاپن وارد می شود و کشاورزان بابت یک کیلو بذر مبلع ۴۵۰ هزار تومان پرداخت می کنند و نژاد هندوانه هایی که در آبکنا بعمل می آید از نوع ساکاتا بوده که یک هیبرید (پر محصول) می باشد.

به نظر شما آیا می توان اقداماتی انجام داد که هندوانه آبکنار زودتر از تیرماه به دست مصرف کننده برسد؟

بر خلاف سابق که بذر هندوانه را از اواسط فروردین می کاشتند ، الآن چند روز مانده به عید نوروز شروع به کاشت می کنیم و با پوشش پلاستیکی آن را گرم نگه می داریم و تا زمان مساعد در همان شرایط حفاظت می کنیم و سپس بوته ها را به زمین اصلی منتقل می کنیم ، متأسفانه به دلیل شرایط آب و هوایی نمی توان کار دیگری انجام داد ولی اگر شرایط جوی مساعدت کند ، هندوانه آبکنار می تواند کمی پس از تمام شدن هندوانه جنوب به بازار عرضه شود و هوای بارانی و نا مساعد ، فاصله بین پایان محصول جنوب و زمان برداشت هندوانه آبکنار را بیشتر می کند و در این فاصله محصول مناطق دیگر زودتر عرضه می شود.

بهترین شرایط عمل آوری هندوانه مرغوب چیست؟

گیاه هندوانه نیاز به هوای معتدل و آفتابی دارد و بهترین دما برای رشد و محصول دهی مناسب  25 درجه است ، هندوانه هایی که در هوای ابری و بارانی رشد کرده اند از کیفیت پایین تری برخوردارند ، بوته هندوانه از گیاهان حساس است به نحوی که کوچکترین بی احتیاطی باعث آسیب دیدن آن می شود و اصطلاحا" می گوییم قهر می کند ، محصول دهی هندوانه در هوای صاف ، روزهای آفتابی و شب های مهتابی ، هم از لحاظ کیفی و هم از لحاظ کمی بهتر از زمانی است که هوا ابری و بارانی است.  

آیا اطلاعاتی در مورد هندوانه بی دانه دارید؟

بله ، کاشت و تکثیر اینگونه محصول نیازمند حمایت است و نمی توان از کشاورزان انتظار داشت که دست به ریسک بزنند و یکباره  شروع کنند به تغییر محصول و آن هم محصولی که نا شناخته است ، من معتقدم کاشت انواع جدید و یا تغییر شرایط کشاورزی ابتدا بایستی در موسسات تحقیقاتی و با بودجه دولتی مورد آزمایش قرار گیرد و در صورت موفقیت به زمین های کشاورزان گسترش داده شوند.

در آبکنار تاکنون آزمایشاتی بر روی خاک صورت نگرفته تا مشخص شود چه محصولی برای کدام منطقه بهتر است ، به هر حال بی دلیل نیست که آبکنار دارای هندوانه های مرغوب است ولی ۶ کیلومتر دورتر یعنی ضیابر چنین محصولی بدست نمی آید.

 

در پایان مکالمه تلفنی که صمیمانه ودوستانه بود ، هر دوی ما احساس کردیم هنوز گفتنی های زیادی باقی مانده است ، علی الخصوص برای من که از میزان اطلاعات و تجارب آقای بلوطی در زمینه هندوانه و عشق و علاقمندی ایشان حیرت زده بودم.

به همین لحاظ از ایشان درخواست کردم که بزودی در آبکناربه دیدارشان بروم  تا بتوانیم به ادامه گفتگو بپردازیم.

انشاءالله تصاویر و گزارش کاملتر در روزهای آینده

 

طاهری

۱۵ مرداد ۱۳۹۲

×××××××××××××××××××××××××××××××××××××

قسمت دوم

به اتفاق آقای مسعود بلوکی و در روز بارانی (ساسنی هوا) جمعه ۱۸ مرداد ماه و در روز عید سعید فطر به دیدار آقای بلوطی رفتیم ، باغ هندوانه وی در ماروزه  روزهای پایانی خود را سپری می کرد که اصطلاحا" به آن " باغ ویچناکا" گفته می شود

. DSC04963

آقای بلوطی، ما را خواهید بخشید که شما را در روز عید به اینجا کشاندیم.

خواهش می کنم، خیلی خوشحالم که شما را اینجا می بینم.

 به نظر شما دوره محصول دهی نسبت به سابق کوتاه تر نشده؟

درست است و علت آن به تغییرات آب و هوایی مربوط می شود ، شما ببینید در قدیم به روزهای اواسط مرداد ماه " سه شب لان " می گفتند و تفسیر آن پناه بردن موجودات به لانه ها برای رهایی از گرما در همین ایام بود ولی می بینید که هوای آبکنار امروز بطور غیر عادی در این وقت سال خنک است.

آیا تصمیم دارید سال آینده هم به کشت هندوانه بپردازید؟

بله اگر خدا بخواهد این کار را خواهم کرد ولی بر روی این زمین امکان ندارد

چطور؟ چرا امکان ندارد؟

برای اینکه قوت زمین برای کاشت هندوانه فقط یک سال است و آن هم معمولا" پس از بهره برداری از باغ درختان توسکا می باشد که برگ های درختان به کودها طبیعی بر روی زمین تبدیل شده اند

پس برای این زمین چه برنامه ای دارید؟

پس از برداشت کامل هندوانه تصمیم دارم زمین را برای کاشت باقالی (پاچ باقلا) آماده کنم که در فصل پاییز بازار خوبی دارد.

آیا زمین با ریز مغذی ها قابل تقویت نیست؟

اولا" که ریز مغذی ها بصورت پاششی بر روی گیاه ریخته می شود تا از راه برگ جذب شود و برای تقویت زمین کاربرد ندارد ، ثانیا" قیمت آن چنان گران شده که هزینه زیادی را به ما تحمیل می کند

آقای بلوطی، آیا هنوز هم شغال ها به هندوانه ها آسیب می زنند یا با گسترش ساخت و ساز نسلشان از آبکنار بر چیده شده؟

شغال ها و خوک ها و جوه تیغی همچنان از آسیب زنندگان باغ های صیفی جات هستند و برای اینکه واقعیت برای شما روشن شود ، می توانید کدو های این باغ را مشاهده کنید.

در انتهای زمین ۵ هکتاری ، آقای بلوطی بخشی را به کاشت کدو اختصاص داده اند که یکی دیگر از محصولات صیفی منطقه ماست و آقای بلوطی با اشاره دست ما را به آن قسمت هدایت می کند

وقتی به انتهای زمین و به بوته های کدو نزدیک می شویم ، به صحنه عجیبی برخورد می کنیم و آن زخمی بودن تقریبا" تمام کدو ها بود.

آقای بلوطی ، چه اتفاقی برای کدو ها افتاده؟

جوجه تیغی یا "گورو" عامل این خسارت است و بر عکس شغال ها که فقط یک هندوانه را تلف می کنند، دست به قلع و قمع تمام محصولات می زنند و در حین حرکت بر روی زمین به یک یک محصول آسیب می زنند ، اتفاقا" چندی پیش توله های جوجه تیغی ها از حفره های زمین خارج شده بودند و به بازی و سر و صدا مشغول بودند و من راضی نشدم صدمه ای به آن ها وارد کنم.

DSC04975

آثار دندان های جوجه تیغی بر روی کدو

آقای بلوطی ، فکر می کنید لازم است سال آینده نیز جشنواره برگزار شود؟

صد در صد ، به نظر من این جشن کم کم به یک مراسم شناخته شده تبدیل می شود و حتما" اثرات خوبی خواهد داشت.

احتمالا" سال آینده بیشتر استقبال خواهد شد، فکر می کنید برگزاری جشن در سالن می تواند تمام علاقمندان را پوشش دهد؟

فکر نمی کنم هیچ سالنی گنجایش داشته باشد و حتی امسال نیز خیلی از مردم به دلیل پر بودن سالن موفق به شرکت در جشنواره نشدند.

آقای بلوطی خیلی ممنون از وقتی که گذاشتید ، برایتان آرزوی سلامت و توفیق داریم

من هم از شما تشکر می کنم که برای رشد محصولات آبکنار زحمت می کشید

۱۸ مرداد عید فطر

طاهری

 

  

 

12 دیدگاه در “هندوانه بزرگ آبکنار”

 1. جناب طاهری بزرگوار
  تبریک به شما بابت این انتخاب موضوع .
  ما به از این دست گزارشها که باعث خواهد شد آبکنار بیشتر شناخته شود نیاز مندیم . برای شما آرزوی موفقیت روز افزون دارم
  پیروز باشید

 2. سلام
  به نوبه خودم به همه آبکناریها تبریک گفته علی الخصوص به آقای بلوطی .آقای طاهری چندسوال واجب رانپرسیده اید(البته چون تلفنی بوده نمی شده که بیشترسوال شود) سوالات واطلاعاتی که برای کشاورزان سال آتی پیش ماید.ویاجوابشان موردنیازشان است ۱-رکورد وزنی وهجمی هندوانه نفراول ۲-نوع هندوانه های شرکت داده شده۳-معرفی نفرات اول تاپنجم بعلاوه وزن محصولشان۴-وتاریخ برگزاری جشن بعدی.موفق باشید

 3. مدیریت محترم سایت آبکنار ما
  جناب مهندس طاهری عزیز
  با سلام و عرض ادب
  خوشحالم که توانستیم از طریق سایت شما دومین جشنواره هندوانه آبکنار را برگزار نماییم.تشریف فرمایی جنابعالی و خانواده محترمتان در جشن روشنی بخش،مجلس گردید.از مصاحبه زیبای شما با آقای محسن بلوطی به عنوان هندوانه کار نمونه، متشکرم،و بسیار کار شایسته و بجایی بود.از آقای بلوطی نیز تشکر میکنم،ایشان علاوه بر اینکه باغدار نمونه میباشد دارای شخصیتی دوست داشتنی نیز می باشد.
  ارادتمند شما مسعود بلوکی

 4. جنابان آقایان پورهادی ، ماهیگیر ، خاتمی ، سیاوش و بلوکی سلام بر شما
  خوشحالم که این گفتگوی کوتاه مورد توجه شما قرار گرفته است ، راستش گفت و شنود با آقای بلوطی برای من به حدی شیرین بود که درخواست کردم یک دیدار حضوری با ایشان داشته باشم.
  هندوانه ای که آقای بلوطی در مسابقه ارائه کرده بودند کمی کمتر از ۲۰ کیلوگرم بود. البته جشنواره به دلیل فرا رسیدن ماه مبارک رمضان ۲ تا ۳ هفته زودتر و در واقع در زمان اولین چین هندوانه برگزار شد و احتمالا” آقای بلوطی یا دیگر عزیزان کشاورز پس از جشن هندوانه های بزرگتری برداشت کرده اند.
  امسال نفرات دوم و سوم معرفی نشدند
  در مورد روز جشنواره بعدی هنوز ایده ای وجود ندارد ولی قطعا” پس از ماه مبارک خواهد بود.
  نکته قابل تأمل برای جشنواره سوم می تواند شکل برگزاری آن باشد ، به نظر می رسد کمبود ظرفیت سالن های سر پوشیده و تنگناهای مالی دو چالش بزرگ روش فعلی است و شاید به اجرا در آوردن جشنواره در فضای باز خیابان پاسداران و مشارکت دادن بیشتر مردم، دو راه حل قابل اعتنا باشد.
  به هر حال این فقط یک ایده است و بایستی بررسی همه جانبه صورت گیرد.
  به هر صورت منتظر بخش دوم این گفتگو و عکس های مربوطه باشید.
  خدا نگهدارتان

 5. جناب طاهری با عرض سلام و ارادت
  لازم میدانم بهت تبریک صمیمانه بگویم بابت این کار ارزشی
  جنابعالی دقیقا دنبال اصل قضیه رفته اید خوشحالم با تجربه تلخی که برات پیش آمد دلت را به کینه نکشانده ای و
  در راه اعتلای ابکنار پیشرو هستی . واقعا ممنون
  از آقای بلوکی هم تشکر ویژه دارم ایشان از روزی به ابکنار آمده اند بازی آنطرف را برای همه ما قوی کرده.
  سربلند باشید

 6. سلام
  آقارضا ازاینکه وقت گذاشتید ودوباره به آبکنارتشریف بردید تاگزارشتان راتکمیل نمایید ،واقعا جای تشکردارد.آقارضا پیشنهادی دارم .بهترنیست افرادی رابرای تهیه گزارشات دعوت نمایید.البته مقیم آبکنارباشند. باتشکر

  1. آقا محمود سلام،
   من هم مثل شما آرزو می کنم که جوانان آبکنار از این حداقل فرصت ایجاد شده بهره ببرند و استعدادهای خود را معرفی کنند، در جهت استعداد یابی قرار بر این است در قدم اول یک دوره مسابقه عکاسی ترتیب داده شود.
   ممنون از توجه شما

 7. سلام و درود بی کران خدمت جناب طاهری عزیز و بزرگوار. آقا واقعا خسته نباشید. دست شما و همه دوستان گرامی برای این همه پشتکار و تلاش بی دریغ دردنکنه. گزارش بسیار خواندنی و موضوع بسیار جالبی را انتخاب کردید. ماکه سعادت نداشتیم امسال در جشنواره شرکت کنیم . ولی با این گزارش روحیه گرفتیم . من هم خوشحالم که علیرغم تنش های پیش آمده همچنان استوار و کوشا حضور دارید. در مورد گزارش گر محلی با جناب سیاوش کاملا موافقم , ضمن این که پیشنهادی هم خودم دارم . فکر میکنم بد نباشد که موضوعات مورد علاقه همه کاربران در سایت قرار داده شود و عزیزانی که به آبکنار تردد دارند با انتخاب یک موضوع ؛گزارشی هم از آن تهیه کنندو در اختیار سایت قرار دهند. برای همه آبکناری های گل و زحمت کش آرزوی سلامتی دارم.
  ارادتمند شما
  بهرام رستاک

  1. جناب رستاک سلام،
   خیلی خوشحالم که در این خانه کوچک حضور دارید ، دیدار با آقای بلوطی برای من هم روحیه بخش بود. برای تشویق جوانان آبکنار به تهیه گزارش از موضوعات مختلف آماده پذیرش هر پیشنهادی هستیم ، در جمع دوستان خودمان به این فکر افتادیم که ابتدا یک دوره مسابقه عکاسی برگزار کنیم و سپس به رقابت در مقاله نویسی و گزارش نویسی بپردازیم و به این ترتیب ممکن است چند جوان با استعداد کشف شود ،البته برای توفیق در این امر ، مقدماتی لازم است که مهمترین آن حمایت دلسوزان واقعی است.
   از کارهای دیگری که به فکرمان رسیده این است که بخش کاریابی را باز کنیم تا جوانان از این طریق با دنیای مجازی ارتباط بگیرند و همچنین انتشار عکس دانش آموزان را در دستور کار قرار داده ایم تا خانواده ها با انگیزه بیشتری وارد سایت شوند، در زمینه واژه ها و اصطلاحات که مشاهده می کنید چه کار با ارزشی صورت گرفته.
   همۀ این افدامات با اطلاع رسانی من و شما و دیگران به ثمر خواهد نشست و در وهله اول بایستی جوانان مطلع شوند که این حداقل امکانات و زمینه برای فعالیت وجود دارد.
   به هر حال ما در خدمتیم ، صداقت بزرگترین سرمایه ماست.
   سالم و شاد باشید

 8. سلام
  دوستان گرامی آقای بلوطی در پاسخ های خود در رابطه با استفاده از ریز مغذی ها بیان داشته بودند که قیمت این محصولات بسیار بالا میباشد خوشبختانه یک شرکت داخلی محصولات با کیفیت و البته با قیمتی بسیار مناسب تولید نموده است که در صورت تمایل میتوان آن را به ایشان معرفی کرد.
  با احترام عزیزی
  ۰۹۱۳۹۵۱۰۰۵۳

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *