بایگانی دسته: تالاب

تالاب انزلی التماس می کند

تالاب انزلی التماس می کند

Talab1

نه احتیاج به معرفی دارد و نه  درد جدیدی است ، تالاب انزلی ، محتضری که التماس می کند ، نان آور ما بود ، میزبان مهربانی بود ، می بخشید ، با سخاوت بود ، دل بزرگی داشت ، محل تولد مهمانانش را نمی پرسید ، همه را به سر سفره اش می خواند ، برای پرندگان مهاجر آغوش می گشود ، برگ های پهن نیلوفر را سایه بان ماهیان کرده بود ، چشم نواز و روح افزا بود ،

ادامه خواندن تالاب انزلی التماس می کند

انتصاب مبتکرانه ، شاید برای تالاب

چند روز پیش در خبرها آمده بود :
طی حکمی از سوی دکتر معصومه ابتکار، رییس سازمان حفاظت محیط زیست، دکتر فریبرز جمالزاد فلاح به عنوان مدیرکل دفتر سواحل و تالابهای ساحلی منصوب شد
این درست است که تصدی پست های ارشد در وزارت خانه ها و سازمان ها توسط همشهریان ما باعث افتخار است ، علی الخصوص انتخاب شخصیتی علمی از شهرستان انزلی به سمت مدیر کل یک بخش از سازمان حفاظت محیط زیست ، بارقه های  امید را در دل ها برای احیای تالاب بیمار انزلی زنده می کند ، ولی از طرف دیگر همین خبر می تواند سر منشاء بعضی پرسش ها و تردیدها باشد.kh05991
با کمی جستجو می توان دریافت که این “دفتر سواحل و تالابهای ساحلی” در دوره های پیشین سازمان نیز وجود داشته و حداقل یک واحد نوظهور نیست ولی با کنکاش معمولی نمی توان به ” خروجی ” آن پی برد ، یعنی با جستجو در منابع مجازی امکان پی بردن به کارنامۀ دفتر … وجود ندارد و به عبارت ساده تر نمی توان فهمید تا حالا چه کارهایی انجام داده است؟

ادامه خواندن انتصاب مبتکرانه ، شاید برای تالاب

بدترین وضعیت تالاب بین المللی انزلی

تالاب بین المللی انزلی در بدترین وضعیت زیستی قرار دارد/ ورود سالانه ۱۰۰ هزار متر مکعب پساب کشاورزی به تالاب انزلی
رشت – خبرگزاری مهر: مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان گفت: در حال حاضر تالاب بین المللی انزلی در بدترین وضعیت زیستی خود قرار دارد از اینرو می طلبد مسئولان به این مهم توجهی جدی داشته باشند.
به گزارش خبرنگار مهر، محمد رضا برجی ظهر شنبه در جلسه بررسی وضعیت تالاب انزلی افزود: پساب، زباله، انواع فاضلاب و آزولا بلای جان تالاب بین المللی انزلی شده است تالابی که از اهمیت زیست محیطی، اقتصادی و گردشگری زیادی برخوردار است.
وی همچنین با بیان اینکه گیاه آزولا یکی از عوامل مهم نابودی و مرگ تالاب بین المللی انزلی است، اظهارداشت: مهمترین عامل رشد بی رویه گیاه آزولا در تالاب بین المللی انزلی ورود انواع پساب های کشاورزی به این تالاب است.

قصّه های پُر غصۀ تالاب

Talab1

مرداب انزلی (آبکنار) را در یابید..

مقاله ای از آقای محسن بلوطی آبکنار (کشاورز نمونه)

محیط زیست .. عبارت آشنایی است . عبارتی که همیشه در کنار جملات خوشایند در زیباترین تصاویر به ما توصیه می کند که فراموشش نکنیم.. که از آن مراقبت نکنیم .. که دوستش داشته باشیم !
همین امروز زمان به یاد آوردن این شعارهاست.. وقت آن است که به واژه ها جامه عمل بپوشانیم.
متاسفانه مدتی است که از اطراف خودمان خبرهای ناخوشایندی از تخریب محیط زیست به گوش می رسد. خبرهایی که موجب نگرانی بسیاری از مردم به ویژه دوستداران محیط زیست شده است
تالاب انزلی در فهرست تالاب های بین المللی به ثبت رسیده است . این تالاب بین المللی محل تخم ریزی ابزیان و پناهگاه پرندگان بومی و مهاجر است .

Notice ادامه خواندن قصّه های پُر غصۀ تالاب

نامه به مدیر کل محیط زیست گیلان

مدیر کل محترم سازمان محیط زیست استان گیلان ،

جناب آقای محمد رضا برجی 

با سلام،

در خبرها به نقل از جنابعالی آمده است :  تالاب انزلی وارد لیست سیاه شد.

یقین داریم با روستای آبکنار که دارای طولانی ترین ساحل در حاشیه جنوبی تالاب بین المللی انزلی است ، آشنایی دارید و اطمینان داریم که تاریخچۀ این خطۀ زیبا مورد مطالعۀ جنابعالی و تیم کاری شما قرار گرفته است.

بلاشک مطلع هستید که ساکنین این روستا ، تالاب را نه تنها نگین منطقه بلکه منبع اصلی تأمین معاش خود می دانند و متأسفانه سال هاست مردم ما با حسرت نظاره گر مرگ تدریجی آن هستند و نا امیدی و بیکاری ناشی از آن  ، تبدیل به یکی از دلایل مهاجرت جوانان ما به شهرها شده است.

ادامه خواندن نامه به مدیر کل محیط زیست گیلان