بایگانی دسته: آقای نادر وطنخواه تربه بر

چاووشی خوانی

Chavooshi 2

 «وَ مَنْ یُعَظِّمْ شَعائِرَاللّهِ فَاِنَّها مِنْ تَقْوی القُلُوب»

 هرکس شعائر دین خدا را بزرگ و محترم بدارد همانا این صفت، نشانه تقوای دلهاست.

چاووشی خوانی از سنتهای حسنه دینی است که از دیر باز در بین اقوام و ملیتهای ایران رواج داشته است. چاووشی خوانی یا خواندن اشعار در منقبت ائمه به مناسب با زیارت عتبات عالیات در منطقه آبکنار نیز از قدیم الایام مورد توجه بود و سالهاست که کمتر به این سنت حسنه توجه میشود و بیم آن میرود که همانند دیگر سنتها و آداب به فراموشی سپرده شود. در منطقه آبکنار و حومه هر ساله بعد از اتمام فصل کشاورزی و برداشت محصول که تقریبا” از اواخر شهریور به بعد است سفرهای زیارتی شروع و صدای دلنشین و ملکوتی چاووشی خوانان فضای روستا را لطافت و صفایی وصف ناشدنی می بخشید.

ادامه خواندن چاووشی خوانی

از فرزند تالاب به خانم ابتکار

Talab Anzali

سرکار خانم دکتر ابتکار

معاون محترم رئیس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست

سلام علیکم.

احتراما” ضمن تسلیت و تعزیت ایام سوگواری حضرت اباعبدالله حسین (ع) و آرزوی صحت و سلامتی برای شما خواهر گرامی از شما تقاضا دارم دقایقی از اوقات شریفتان را به برادر تان تخصیص و به درد دلم توجه فرمایید. آنچه موجب گردید تا مصدع اوقات شریفت شوم جمله زیبایی بود که در یکی از مصاحبه های اخیر شما شنیدم و این احساس همزبانی باعث شد به خودم اجازه مکاتبه با شما را داده تا دردی مشترک را با شما درمیان بگذارم. اما در مصاحبه منظور فرمودید: “نسل ما برای خودش زندگی نکرد.”

ادامه خواندن از فرزند تالاب به خانم ابتکار

خاطرات خانه تکانی

بسم الله الرحمن الرحیم                   نویسنده : نادر وطنخواه              ۱۳ اسفند ۹۱

 

صبح امروز که منزل را به قصد محل کار ترک میکردم. ناگهان شکوفه های صورتی درخت هلوی جلوی ساختمان توجه ام را جلب کرد. نگاه کردن به شکوفه ها و بوی بهار بی اختیار مرا به روستا برد و حال و هوای آخرهای اسفند ماه در روستا و تکاپوی اهالی برای خانه تکانی به سبک و سیاق قدیمی ها ی روستا.

ادامه خواندن خاطرات خانه تکانی

نوروز خوانی

بسم الله الرحمن الرحیم 

نوروز خوانی

 یا بهار خوانی یا نوروزی، گونه‌ای از آواز خوانی است که در گذشته در ایران رواج داشته است. در حال حاضر خاستگاه این گونه آواز خوانی بیشتر در استانهای مازندران و گیلان بوده که به صورت بسیار محدود انجام می‌گیرد.

ادامه خواندن نوروز خوانی

مرغانه بیج بیج

بسم الله الرحمن الرحیم

آداب و رسوم نوروز

مرغانه بیج بیج یا جنگ تخم مرغی

در فرهنگ فولکوریک اقوام و ملیتها آداب و رسومی وجود دارد که به مناسبتهای مختلف و در برخی برهه های زمانی خاص انجام میشود. این آداب گاهی منطقه ای و گاهاً فرا منطقه ای میباشد.

یکی از آدابی که در منطقه آبکنار وحوالی آن از دیر باز انجام می گردید و بنده در هیچ جای ایران مشاهده نکرده ام  “مرغانه بیج بیج ” یا جنگ تخم مرغی است .

ادامه خواندن مرغانه بیج بیج