بایگانی دسته: آقای شکوری

پلا دانو کوکو

از : فرامرز شکوری                    << گیلکی >>
 
باهار بو ، دریا گوره کوده ، وی دار سر دارا گوزگا خو آوازا ورگادبو ، صوب دم راه دکفتم تا بوشم رحیم دایی بجار ، واش ووچینی.
اوسال ، بجارا تا زانو واش دبو . سونبور ، کارفرما ، لانتی ، قورباغه و… ایوارده بیدام مه کونخالو خارش کنه . مه حدس درست بو . ایتا سونبر، نرمو جا بیگیر باورده بو ، خوره کره بی خیا ل خون خورده ، ویگیفتام فشادام ! نو گوفتی کایا ؟! بازم هویا ، هون کله بجار میان .
Night

ادامه خواندن پلا دانو کوکو

بیژن ما در آوای گیلان

آقای بیژن اسدی پور آبکنار در ماهنامه ی آوای گیلانBijan

مقاله ای تحت عنوان “نگاهی اجمالی به آثار بیژن اسدی پور آبکنار : طراح، نقاش ، نویسنده و طنز نگار ” به قلم نگارنده ( فرامرز شکوری ) در ماهنامه ی آوای گیلان ( گیلان شناسی / ادبی / فر هنگی شماره ۵″ پیاپی ۲۰ “دی ۱۳۹۳ ) چاپ و منثشر شد .
بیژن اسدی پورآبکنار نویسنده ای است که البته همه ی اهل کتاب مخصوصا نقاشان و طراحان می شناسندش. در حدود پنجاه سالی ست که کارهایش منشر می شده و از نخستین کاری هم که کرده و انتشار داده یعنی – طنز آوران امروز ایران تا کلثوم ننه و دوری یات و… جلب توجه کرده . به هر حال به عنوان یک طنز نگار و نویسنده گیلانی در تاریخ معاصر ایران از خیلی های دیگر بسیار شاخص تر و بر جسته تر است .

ادامه خواندن بیژن ما در آوای گیلان

اثری از استاد رحیم چراغی

کتاب شاعران هسا شعر* از نگاه استاد فرامرز شکوری آبکنار

( دنود تی چوما / مرا دو نه خورما وا)
چشمانت را نبند / میلم / به دو خرما کشیده است 
زهرا پور کار

کتاب گزیده شعر ۱۱۲ شاعر شمالی به کوشش و انتخاب آقای رحیم چراغی( شاعر و نویسنده ) – ناشر انتشارات گیلکان رشت ۴۳۰ صفحه قیمت ۱۵۰۰۰تومانتصویر تزیینی
در این کتاب سخن از هسا شعر یا شعر کوتاه گیلکی نیمایی ست . شاعر هسا شعر به زادگاه خود و به گیلان و فراتر از آن به سر زمین مظلوم خود یعنی – ایران وابستگی دارد و بدان عشق می ورزد . هسا شعر در اساس شعر درد مندی ست که همسو با شعر انسان باوری مدرن حرکت می کند. شعری ست بیانگر درد غربت : غربت از طبیعت ، غربت از یاران و همدلان . هسا شعر ، شعر تنهایی و تنها ماندگی انسان امروزین است .

گفتنی ست که در این کتاب ۸ شعر کوتاه از جناب کاس آقا گسکری و همچنین ۶ شعر کوتاه از نگارنده ی این سطور ( فرامرز شکوری ) چاپ و منتشر شده است . اکنون به شعر کوتاهی از جناب کاس آقا توجه کنید: چی با کودان / ایتا کاسپین / گب / ایتا دو نیا / کر گوش = چه باید کرد / یک در یا چه کاسپین / حرف/ یک دنیا گوش کر ) همین شعر کوتاه ، هسا شعری ست عمیق و ژرف و در عین حال از ساختاری ساده و صمیمی بر خور دار است .

ادامه خواندن اثری از استاد رحیم چراغی

نامه ای به دوست

دیریست که دلدار پیامی نفرستاد
ننوشت سلامی و کلامی نفرستاد
حافظ
مهرداد نازنین ، سلام
vector-messenger-birds-screenshots-5
عزیز دلم، الان درست ۷ سال است که از تو کوچکترین خبری ندارم . آخرین کلامت در همین سالها بود و از آن به بعد نوشته ای ، حرفی و سخنی از تو مسا فر عزیزدر سایت دیده نشده است

حسب حالی ننوشتی و شد ایامی چند
محرمی کو که فرستم بتو پیغامی چند

من فکر میکنم که از چهارحال خارج نیست یا کلا خسته شدی یا با ما آبکناری ها قهر کرده ای یا از ونکوور قرابا به اتاوای فرامرز کلای قائم شهر( شاهی ) کوچ کرده ای و یا لابد سرت شلوغ است .

ادامه خواندن نامه ای به دوست

شادی از نگاه استاد شکوری

برای انسان نرمال شاد بودن قاعده است

آن کس که خنده را نمی داند
همان به که آثار مرا نخواند
نیچه

لشک کولاکوفسکی لهستانی مقاله ای دارد با نام ” جدال کشیش و دلقک ” یکی کشیش منادی غم است ، آن دیگر یعنی دلقک ، خنده را بر می گزیند .

کولاکوفسکی بر آن است که اگر باید یکی از این دورا برگزینیم ، خنده بیشتر از گریه مایه رستگاری می تواند شد، چون خنده نوعی رهایی روح است ، خنده ترمز گریه است ، خنده یعنی دیدن درون چیز ها .

نیچه کتابی دارد با نام ” حکمت شادان ” نیچه مضمون کتاب اش را در آثار پنداروس شاعر یو نان باستان و هم در دیوان حافظ شاعر ایران مشاهده کرده است . پنداروس که تحت تاثیر تمدن ایرانیان بوده است می نویسد :” شادی را از زندگی کنار مزن ، چون برای انسان شادی از هر چیزی مهم تر است ”

ادامه خواندن شادی از نگاه استاد شکوری

نگاهی به رودکی کدخدای شاعران

به قلم استاد فرامرز شکوری آبکنار

imagesشاد بوده است از این جهان هرگز

هیچکس تا از او تو باشی شاد؟

داد دیده است ازو بهیچ سبب

هیچ فرزانه تا تو بینی داد؟ 

رودکی

رودکی این استاد نابینا و بزرگ استاد و آوازه خوان و نوازنده ی چیره دست در سده ی چهارم در روستای رودک سمرقند زندگی می کردو و در بیش از ۸۰ سالگی در گذشت . تخیل او نیرومند است . پیچیدگی در شعر او راه ندارد و شادی گرایی و روح افزایی و بی اعتبار دانستن جهان و گربه روی و پیشی صفتی دنیا و لذت جویی در شعر های او موج می زند. مردم اورا با این شعر می شناسند:

بوی جوی مولیان آید همی
یاد یار مهربان آید همی

ادامه خواندن نگاهی به رودکی کدخدای شاعران